Gaz Metan ramane in cursa pentru Europa League

24 Aprilie 2011
697 Vizualizari | 0 Comentarii

Gaz Metan Medias a castigat fara probleme partida de pe teren propriu cu Unirea Urziceni, scor 2-0, golurile ardelenilor fiind marcate de Alex Munteanu si Alin Litu. Mediesenii au mai avut inca  trei mari ocazii de gol, dar si doua bare in aceeasi faza de atac. Cu peste 7.000 de suporteri in tribune, in prima zi de Paste, Gaz Metan a pornit ca din pusca in meciul de pe teren propriu cu Unirea Urziceni. Taher Bawab, Parvulescu sau Buzean au tras primele semnale de alarma pentru ca in minutul 37 Alex Muntean sa sparga gheata cu un sut pe sub Cernea. Era abia inceputul unei perioade fenomenale de joc a gazdelor.
Pana la pauza, Eric de Oliveira a trimis la o palma de poarta singur cu portarul, Hoban a sutat in transversala, apoi Hoban a trimis cu capul incredibil din cativa metri in bara din dreapta in aceeasi faza de joc.
Unirea Urziceni a revenit mai curajoasa de la vestiare si a reusit sa aiba o posesie mai buna, dar si faze mai lungi de atac in terenul gazdelor. Insa doar in minutul 59 s-au aratat oaspetii mai periculosi, la o faza in care desi au creat emotii in careul advers, n-au reusit nici macar sa traga la poarta. Mediasul a renuntat la atacurile sustinute de la jumatatea reprizei secunde, dand astfel ocazia oaspetilor sa domine meciul si sa echilibreze raportul general al posesiei. Insa in privinta ocaziilor de gol situatia a ramas neschimbata, Plesca fiind prea putin intrebuintat. Pentru a fi treaba clara si a se indeparta orice emotie, Gaz Metan a dus scorul la 2-0 in minutul 81 prin Alin Litu, jucator intrat in repriza a doua. Atacantul a alergat in sprint dupa marcarea golului pana la banca de rezerve, unde l-a imbratisat pe Cristi Pustai, multumindu-i ca l-a trimis in teren. Daca ialomitenii sunt ca si retrogradati in liga secunda, Gaz Metan a acumulat 43 de puncte si se afla la doar un punct de ocupanta locului 6, Dinamo, pozitie care ar putea asigura calificarea in Europa League.

Sursa: Onlinesport