Genoa va juca 2 meciuri fara spectatori

24 Aprilie 2012
443 Vizualizari | 0 Comentarii
genoa

Clubul italian de fotbal Genoa, care luni a schimbat antrenorul, locul lui Alberto Malesani fiind luat de Luigi Di Canio, după înfrangerea suferită în faţa echipei Siena duminică (1-4), a fost sancţionată cu disputarea a 2 meciuri fără spectatori, din cauza incidentelor din timpul partidei de duminică.

In prima repriză, la scorul de 4-0 pentru Siena, arbitrul Paolo Tagliavento a fost nevoit să oprească jocul din cauza fanilor radicali de la peluză, care au aruncat cu petarde şi au încercat să escaladeze gardurile de protecţie. Căpitanul Marco Rossi a încercat să calmeze spiritele, dar fanii le-au cerut jucătorilor să-şi dea jos tricourile, pentru că nu merită să le poarte. Meciul s-a reluat pană la urmă după o întrerupere de 20 minute.

Următoarele două meciuri, ultimele din acest sezon disputate pe teren propriu, cu Cagliari (2 mai) şi Palermo (14 mai) se vor disputa astfel fără spectatori pe stadionul Luigi Ferraris.

Genoa ocupă locul 17 în Serie A (36 puncte), la un singur punct de prima poziţie retrogradabilă, ocupată de Lecce (35 puncte), cand au mai rămas 5 etape de jucat.