GEST SOCANT al unui fan al echipei Everton

1 Februarie 2012
495 Vizualizari | 0 Comentarii
everton city

Meciul dintre Everton Liverpool şi Manchester City, din etapa a 23-a a campionatului englez de fotbal, a fost întrerupt pentru circa patru minute marţi seara, chiar înainte de pauză, după ce un fan s-a încătuşat de poarta echipei oaspete, transmite Reuters, citată de Agerpres.

Bărbatul de 46 de ani, din Southport, a fost arestat şi urma să fie audiat.

Everton s-a impus pe ''Goodison Park'' cu scorul de 1-0, graţie golului înscris de Darron Gibson (60), iar Manchester City şi rivala Manchester United (2-0 cu Stoke City) sunt acum la egalitate de puncte.

Chelsea a evitat un eşec in extremis la Swansea (1-1), graţie unui autogol al formaţie galeze în prelungiri.

Rezultate:

Manchester United - Stoke City 2-0 Javier Hernandez 38 - penalty, Dimităr Berbatov 53 - penalty.

Everton - Manchester City 1-0 Darron Gibson 60.

Swansea City - Chelsea 1-1 Scott Sinclair 40, respectiv Neil Taylor 90+3 (autogol); cartonaş roşu: Ashley Cole (Chelsea) 86.

Tottenham Hotspur - Wigan Athletic 3-1 Gareth Bale 29,64, Luka Modric 34, respectiv James McArthur 80.

Wolverhampton Wanderers - Liverpool 0-3 Andy Carroll 52, Craig Bellamy 61, Dirk Kuyt 78.

In clasament, pe primul loc se află Manchester City, cu 54 puncte, urmată de Manchester United, 54 p, Tottenham, 49 p, Chelsea, 42 p, Liverpool, 38 p, Arsenal, 36 p (22 j), Newcastle, 36 p (22 j), etc.