Ghinion teribil! CSMS a pierdut doua puncte uriase cu Timisoara

22 Februarie 2016
715 Vizualizari | 0 Comentarii
CSMS Iasi ACS Poli Timisoara
• CSMS Iasi - ACS Poli Timisoara 1-1 (0-0), sambata, in etapa a 25-a a Ligii I la fotbal • Andrei Cristea a deschis scorul pentru ieseni, in minutul 75, dar oaspetii au egalat imediat, dupa numai doua minute • Iesenii au dominat clar jocul si au ratat multe ocazii clare

Iasul a ratat o sansa uriasa de a se desprinde la trei puncte de vicecampioana ASA Tg. Mures si de a lua o importanta optiune de calificare in play-off, dupa remiza din Copou cu Timisoara. Desi a controlat autoritar jocul si a deschis scorul in minutul 75, CSMS s-a vazut egalata rapid, in urma unei greseli in defensiva si nu a mai avut forta de a reveni pe tabela, desi a asediat careul oaspetilor in ultimele minute.

Andrei Cristea a adus nebunia in tribune in minutul 75, cu un sut din careu, dupa un assist al lui Golubovic, dar dupa numai doua minute, Ovidiu Popescu a restabilit egalitatea, cu un sut fabulos din careu, sub bara. In ultimele zece minute, gazdele au asaltat careul timisorenilor, dar nu au gasit lovitura decisiva. Foarte aproape de golul de trei puncte a fost Golubovic, in prelungiri, sutul acestuia, din foarfeca, fiind respins acrobatic in corner de Strauss. Si Timisoara ar fi putut da lovitura pe final, cand Barbut a ratat din trei metri, portarul Grahovac avand un reflex incredibil.
Oaspetii au mai avut o bara prin Barbut in minutul 39, in rest vioara intai a fost CSMS, care a ratat nepermis de mult, cat pentru trei meciuri. Rand pe rand, Ciuca (17, vole ratat din pozitie buna), Bole (sut peste), Ciuca (36, lovitura de cap peste poarta), Bole (50, sut din unghi prins de portar), Vasile Gheorghe (66, sut peste din pozitie ideala), Ciuca (67, la o palma de a impinge balonul in poarta goala) si Golubovic (90, foarfeca spectaculoasa scoasa de sub bara de Strauss) au ratat ocazii ce puteau aduce Iasului o victorie facila si extrem de importanta in lupta pentru locul 6.
Remiza diminueaza serios sansele iesenilor de a mai prinde locul 6, o victorie in ultima etapa pe terenul Stelei fiind aproape obligatorie pentru CSMS pentru a mai spera la cupele europene.

CSMS Iasi - ACS Poli Timisoara 1-1 (0-0)
Au marcat: Andrei Cristea 75 - Ovidiu Popescu 77
Spectatori: 4.500
Formatii:
CSMS Iasi: Grahovac – Voicu, Mihalache, Ciuca, Tiganasu – Bole, Vasile Gheorghe, Enescu, Viveiros (71 Onduku) – Andrei Cristea, Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.
ACS Poli Timisoara: Strauss – Belu, Scutaru, Torres, D. Popescu – Llorente, Melinte – Hernandez(90 Bocsan), Ovidiu Popescu, Zicu (70 Pisas) - Barbut (90 Doman). Antrenor: Florin Marin.
Arbitri: Sebastian Coltescu – Sebastian Gheorghe, Vladimir Urzica.
Cartonase galbene: Tiganasu / Torres, Belu, Strauss.

Prunea: "Am avut un ghinion teribil!"

Presedintele CSMS Iasi, Florin Prunea, a declarat la final ca echipa sa a avut ghinion si ca sansele de calificare în play-off-ul Ligii 1 sunt mici. "Am avut un ghinion teribil azi, dar pâna la urma este un punct luat. Am ratat din toate pozitiile! Acum asteptam sa vedem rezultatul de la Cluj. åsta este fotbalul, când e sa nu-ti iasa, nu-ti iese. Oricum, îi felicit pe baieti pentru atitudinea de azi. A fost o presiune mare pe ei. Sansele noastre sunt mici acum pentru intrarea în play-off si totul depinde de rezultatul din meciul ASA Târgu-Mures - CFR Cluj. Dar indiferent de acel rezultat, noi vom merge la Steaua sa luam punct sau puncte", a precizat Prunea dupa meci.

Referitor la situatia financiara a clubului iesean, Florin Prunea a mentionat: "Drepturile salariale ale jucatorilor sunt platite la zi si avem promisiuni ca, în cel mai scurt timp, vor veni si banii de la Fundatia Sportului Iesean".

Nicolo Napoli, antrenorul echipei CSMS Iasi, a declarat la finalul meciului: "Sunt multumit de jocul prestat de baieti. Pacat însa de rezultat. În momentul de fata suntem pe locul 6, loc de play-off si asteptam rezultatul de mâine. Am ratat multe ocazii, am avut multe mingi în fata portii, dar nu am reusit sa mai înscriem. Imediat dupa ce am marcat, a venit acea greseala în defensiva si reusita celor de la Timisoara. Echipa cred ca a jucat bine si îi felicit pe baieti pentru asta, însa ramânem cu regretul ca nu am câstigat. Sansele noastre de a intra în play-off s-au diminuat si depindem de rezultatul de mâine, de la ASA Târgu-Mures - CFR Cluj. Daca clujenii vor reusi sa câstige, cred ca mai putem spera. Oricum, indiferent de acest rezultat, noi vom merge în ultima etapa la Steaua sa câstigam."
Florin Marin, antrenor ACS Poli Timisoara: "Sunt multumit de rezultat si cred ca am luat un punct important pentru moralul jucatorilor. În prima repriza, am facut un joc bun în aparare, am surprins de câteva ori pe contraatac si chiar puteam marca. Iasul a controlat jocul în repriza a doua, a reusit sa înscrie, dar ma bucur ca reactia jucatorilor mei a fost imediata. Am revenit si am reusit sa egalam. Daca tinem cont ca la 1-1 am avut si noi o ocazie mare, cred ca pâna la urma rezultatul este echitabil. Iasul este o echipa foarte bine organizata defensiv, eficienta, care cu greu pierde puncte dupa ce reuseste sa deschida scorul. Au stabilitate si la nivel tehnic si cred ca ar merita sa intre în play-off, dupa cum a jucat azi. Orice antrenor depinde de rezultate si e normal sa se vorbeasca despre demitere daca acestea nu vin. Eu pâna acum am avut parte de sustinere din partea conducerii clubului".

Ovidiu Popescu, fotbalist ACS Poli Timisoara: "Este un punct meritat, obtinut pe terenul unei echipe foarte bune. Dupa meciul cu Voluntari, în care am pierdut nemeritat, ne-am pregatit foarte bine în aceasta saptamâna. Ma bucur ca am reusit sa plecam neînvinsi de pe terenul unei echipe care cu greu a pierdut puncte acasa. Pentru noi urmeaza partida cu Petrolul de pe teren propriu, pe care suntem obligati sa o câstigam. Obiectivul nostru este salvarea de la retrogradare, cred ca avem un lot valoros si echilibrat si nu vom avea probleme. Ceva întârzieri salariale sunt si la noi, dar cred ca astfel de probleme sunt la toate echipele. Sunt convins ca acestea se vor rezolva, important e sa ne facem noi treaba pe teren si sa ne atingem obiectivul. În aceasta saptamâna, în vestiar, nu s-a discutat despre schimbarea antrenorului, au fost doar speculatii ale presei si nici nu cred ca noi, jucatorii, ar trebui sa vorbim despre asa ceva".