Gluma se ingroasa. CSMS a pierdut pe teren propriu in fata vicecampioanei ASA

29 August 2015
1255 Vizualizari | 0 Comentarii
DSC 0003
CSMS Iasi – ASA Tg. Mures 0-1 (0-0), aseara, in Copou, intr-un meci din cadrul etapei a 9-a a Ligii I. Iesenii au pierdut primul meci pe teren propriu in acest sezon si raman fara victorie in ultimele patru etape.

Iasul a dat aseara cu piciorul unei noi sanse de a reveni in clasament dupa seria mai putin fasta din ultima perioada. Desi a avut in fata un adversar cu detule probleme, atat financiare, cat si interne, CSMS nu a reusit sa profite si, mai mult, a pierdut nemeritat dupa aspectul jocului, oaspetii marcand unicul gol cu mult noroc. A fost primul esec pe propriul teren pentru CSMS in acest sezon, la capatul unui meci dominat per ansamblu de elevii lui Nicolo Napoli, dar steril, fara sa-si creeze ocazii clare de gol.l cu mult noroc. A fost primul esec pe propriul teren pentru CSMS in acest sezon, la capatul unui meci dominat per ansamblu de elevii lui Nicolo Napoli, dar steril, fara sa-si creeze ocazii clare de gol.

Prima repriza s-a derulat sub semnul echilibrului si a oferit un joc placut, animat, dar fara ocazii clare de gol. Cele mai bune oportunitati au apartinut Iasului, in finalul reprizei. Mai intai Viveiros a tras slab, cu latul, pe directia portarului, ditr-o pozitie centrala (minutul 38), iar apoi Bole (41) a tras in blocaj, la cinci metri de poarta. Echilibru a fost si la fazele litigioase din cele doua careuri, ambele echipe cerand cate un penalty. Arbitrul Ovidiu Hategan, bine plasat la ambele faze, a cantarit cu aceeasi unitate de masura si nu a dictat nimic la caderile in careu ale lui Vasile Gheorghe (30, in duel cu Gonzales) si Hanca (42, in duel cu Enescu).

Repriza a doua a debuat cu o buna ocazie a gazdelor (”cap” a lui Frasinescu prins de Stancioiu, in minutul 49), iar trei minute mai tarziu ASA a deschis scorul cu mult noroc. Jazvic a sutat din lateral stanga, Grahovac a respins chiar in gheata lui Ramiro Costa iar ibericul l-a lobat pe portarul Iasului, din doi metri.

Dupa doar doua minute, Costa a marcat din nou, dar golul a fost anulat corect pe motiv de ofsaid.

Dupa acest moment, ASA a facut deliberat pasul inapoi, incercand sa conserve avantajul si sa loveasca pe contraatac. Dar cum Iasul nu stie sa revina dupa ce primeste gol (CSMS a pierdut toate meciurile din returul trecut si acest sezon cand adversarul a deschis scorul), ASA nu a avut probleme in a-si apara avantajul, chiar daca, per total gazdele meritau un egal dupa presiunea exercitata in terenul advers. Dominarea a fost, insa, sterila, fara ocazii mari de a marca, ploaia de centrari in careu pentru ”capul” lui Golubovic soldandu-se doar cu o singura oportunitate clara, in minutul 80 (cap razat cu bara). In rest, aceleasi centrari exasperante din flanc pentru Golubovic care au inceput sa fie ”citite” de antrenorii adversarilor. CSMS ramane fara victorie in ultimele patru meciuri si situatia, chiar daca pentru moment nu este dramatica gratie debutului bun de sezon, trebuie sa dea seruis de gandit daca Iasul nu vrea sa aiba emotii privind retrogradarea.

Declaratii la final:

Nuno Viveiros: ”Am fost peste ei dar din pacate nu am reusit sa transformam posesia in ocazii de gol. Am inceput bine campionatul, dar am spus de atunci ca trebue sa ramanem cu picioarele pe pamant. Am cazut putin in incredere dupa acel meci cu Dinamo, dar acum urmeaza o pauza si avem timp sa ne revenim psihic Nu trebuie sa intram in panica, nu dramatizam”.

Adrian Kereszy: ”Nu cred ca victoria lor este meritata, au marcat cu noroc. Am dominat jocul din primul pana in ultimul minut. Sper ca aceasta pauza sa fie de bun augur pentru noi si dupa aceasta intrerupere sa reluam sirul victoriilor”.

Florin Prunea: ”A fost un joc disputat, doar nesansa a facut sa pierdem. Meritam un egal dupa aspectul jocului si dupa numarul de ocazii. E bine ca vine intreruperea, avem timp sa ne revenim. Este ingrijorator ca nu am castigat de patru etape, dar vine aceasta intrerupere si sper sa ne reveim”.

Formatii:

CSMS Iasi: Grahovac – Voicu, Ciuca, Frasinescu, Bosoi (58 Badic) – Mitic, Enescu (75 Cretu) – Viveiros, Vasile Gheorghe (58 Boiciuc), Bole – Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.

ASATg. Mures: Stancioiu – Golanski (79 Velayos), Balaur, Gonzalez, Balic – Gorobsov (46 N'Doye), Brandan – P. Hanca, Javzic, Luiz Pedro (55 Kortzorg) – Ramiro Costa. Antrenor: Vasile Miriuta.

Arbitri: Ovidiu Hategan, Octavian Sovre, Vladimir Urzica.

Craiova s-a impus in deplasare cu Voluntariul

Tot ieri, in primul meci al rundei a 9-a, CS Universitatea Craiova a invins nou-promovata FC Voluntari cu scorul de 2-1 (0-0), pe Stadionul Dinamo din Bucuresti. CSU a obtinut a doua sa victorie gratie golurilor marcate de Alexandru Baluta (61), in urma unei actiuni reusite de Thaer Bawab, si de Bogdan Vatajelu (87), la capatul unei incursiuni personale. Pentru ilfoveni a marcat Mihai Vodut (72), cu un sut din afara careului. Pentru Vodut este primul gol in Liga I.  FC Voluntari ramane fara victorie in Liga I, avand patru egaluri si cinci esecuri.