Gol fabulos in Bundesliga, de la 73 de metri!

14 Martie 2011
959 Vizualizari | 0 Comentarii
Giorgios Tzavelas
Giorgios Tzavelas, fotbalistul grec al echipei germane Eintracht Frankfurt, a stabilit un record pentru Bundesliga, dupa ce a inscris sambata de la o distanta de 73 m, in meciul pierdut in deplasare contra lui Schalke (1-2), relateaza cotidianul francez L'Equipe, citat de Agerpres.
Precedentul record apartinea atacantului Klaus Allofs, care marcat de la 70 m intr-un meci al lui FC Koln impotriva lui Bayer Leverkusen, in 1986.

Lobul lui Tzavelas din minutul 70 al meciului de la Gelsenkirchen a fost primul gol reusit de fundasul grec in campionatul Germaniei. Jucatorul cu trei selectii in nationala Greciei a fost transferat anul trecut de la Panionios. Golul victoriei lui Schalke a apartinut altui fotbalist grec, Angelos Charisteas, care a inscris in minutul 84 la prima atingere a balonului.