GRANDE CSMS! Iasul a detonat bomba etapei in Liga I

10 Martie 2015
1596 Vizualizari | 0 Comentarii
CSMS Iasi a mai facut un pas urias spre evitarea retrogradarii. In etapa 20 din Liga I de fotbal, iesenii au invins in deplasare Petrolul Ploiesti, cu scorul de 2-0, dupa o partida perfecta a jucatorilor pregatiti de Nicolo Napoli

Italianul de pe banca CSMS a reusit sa transforme o formatie care era condamnata la retrogradare intr-una capabila sa bata pe terenul Petrolului, acolo unde nu castigase decat Steaua in acest sezon. Moldovenii au inceput aceasta deplasare cu avantaj de un gol, dupa ce Alexandru Ciucur a deschis scorul, in minutul 6, la capatul unui contraatac devastator. Scapat singur in careu, "aripa" iesenilor l-a evitat pe Pecanha si a inscris in poarta ramasa goala. La mijlocul reprizei, Golubovic a fost destul de aproape sa devieze periculos o minge trimisa in centrul careului de Ionut Voicu. A fost nevoie de geniul lui Teixeira pentru ca "lupii" sa aiba prima ocazie la buturile aparate de Branko Grahovac. Grahovac a fost salvat insa de bara transversala, dupa un trasor venit din gheata lusitanului de la aproximativ 25 de metri. Prima repriza a inclus si o faza litigioasa, in minutul 35, cand Robert Dumitru a acordat corner la o cadere in careul advers a lui Victoras Astafei. Prahovenii au solicitat insa lovitura de pedeapsa. In minutul 56, Grahovac s-a remarcat printr-o parada spectaculoasa la executia din lovitura libera a lui Ciprian Vasilache. Nicolo Napoli si-a asezat atat de bine echipa pe teren astfel incat, un sfert de ora mai tarziu, Teixeira s-a vazut din nou obligat sa incerce executia de la distanta. Grahovac a retinut si de aceasta data. Avea sa fie seara italianului de pe banca nou-promovatei CSMS Iasi. Introdus de 5 minute pe teren, Fabio Braga a dublat avantajul iesenilor printr-o reluare din cadere din zona punctului cu var. Brazilianul se afla la prima reusita in Liga 1. Pana la final, prahovenii au acuzat socul si nu au mai fost capabili sa creeze pericol adevarat la poarta lui Grahovac. Astfel, CSMS Iasi a detonat bomba etapei 20 din Liga I si a ajuns la 3 victorii consecutive din tot atatea meciuri in acest retur. Iesenii au marcat 6 goluri si au terminat cele trei jocuri fara gol primit. Dupa acest succes, CSMS Iasi a urcat pentru prima data in acest sezon pe locul 11, unul neretrogradabil la finalul sezonului. Etapa viitoare, in Copou, va urca o noua echipa de top in Liga I, Astra Giurgiu.

Reactii la finalul partidei

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi:  ”Am stiut ca va trebui sa replicam pe contraatac, pentru ca Petrolul se va arunca in atac. Sunt fericit pentru baieti, sunt fericit pentru clasament, si ma bucur ca am reusit sa legam trei victorii. Am facut si transferuri bune, chiar daca avem 2-3 fotbalisti accidentati. Cu mentalitatea asta, cu felul in care s-au daruit baietii cred ca putem spera din ce in ce mai mult la salvarea de la retrogradare. Trebuie sa ramanem insa cu picioarele pe pamant, pentru ca nu am reusit inca nimic. Mergem inainte, pentru ca urmeaza un meci foarte greu cu Astra, acasa. Cum am castigat trei meciuri la rand, putem oricand si pierde trei meciuri, in fotbal se poate intampla orice. Am incredere in baieti, ma bucur pentru ei si cred ca putem face o treaba frumoasa la Iasi”.

Alexandru Ciucur, jucator CSMS Iasi: ”Ma bucur foarte mult pentru aceasta victorie. Speram sa o tinem tot asa. Ne-am pregatit bine in cantonament, ma simt foarte bine la Iasi, avem un colectiv foarte unit si asta se vede si in teren. Am reusit si cateva transferuri bune, iar domnul Nicolo Napoli a stiut sa ne stranga langa el si ne-a explicat ca daca vrem sa ne salvam de la retrogradare trebuie sa fim uniti si sa fim o familie. Eu sunt inca jucatorul Pandurilor, mai am un an de contract cu ei, si ma gandesc doar la ce se intampla la Iasi. Daca in vara se va ivi vreo oportunitate, atunci voi vedea ce este de facut”.

Mircea Rednic, antrenor Petrolul Ploiesti: ”Este vina mea ca nu am stiut sa-i fac pe baieti sa treaca peste meciul cu Steaua din Cupa. Iasul a dat lovitura la inceput, la o grava eroare a noastra, o lipsa de concentrare, dupa care am luat un gol din faza fixa, din corner. Apoi, sigur ca noi am dominat jocul, dar fara sa ne cream mari ocazii de a inscrie, cu exceptia barei lui Teixeira. Este inadmisibil la acest nivel sa facem atatea greseli. Iasul a meritat victoria fara niciun dubiu. Ii felicit, au facut un meci bun si si-au urmarit perfect interesul. Le-am spus la baieti ca vina este a mea, ei trebuie sa uite acest meci si au sansa ca la jocul urmator cu Rapidul sa se revanseze”.

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Ipsa, Satli - Marinescu - Astafei (Filip 46), Vasilache (Nepomuceno 65), Pastorini, Teixeira - Mares (Tchite 58)
CSMS Iasi: Grahovac - Voicu, Mihalache, Plamada, Badic - Mitic (F. Braga 69), Enescu - Bosoi (Markovic 90+2), Onduku (V. Cosereanu 80), Ciucur - Golubovic