Granzi de carton. A comis-o si Steaua la Tg. Mures!

22 Martie 2012
1199 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua, Rapid si FC Vaslui au pierdut aseara meciurile din etapa 22 a Ligii I, in fata unor formatii care lupta pentru evitarea retrogradarii • Steaua a pierdut cu 0-1 la Tg. Mures si a ratat sansa de a se apropia la 3 puncte de liderul CFR Cluj, in timp ce Vaslui si Rapid au cedat acasa • Nici o echipa din primele sapte nu a câstigat in aceasta etapa intermediara

La o zi distanta dupa ce liderul CFR Cluj si Dinamo au pierdut puncte pretioase, aseara a venit rândul celorlalte formatii din plutonul fruntas care lupta pentru titlu sa se faca de râs. Vasluiul a pierdut primul meci din acest an chiar pe propriul teren, 0-1 cu FC Brasov, Rapidul a cedat cu 1-2 in Giulesti, in fata Ceahlaului, in timp ce Steaua a ratat o sansa uriasa de a urca pe podium, pierzând toate punctele la Tg. Mures.

Tatarusanu a gafat din nou

Steaua nu a reusit sa profite aseara de pasii gresiti ai echipelor din fata sa si s-a facut de râs in fata uneia dintre cele mai slabe echipe din Liga I, la Tg. Mures. Excelent pusa in teren de Ovidiu Sabau, aflat la primul meci de la revenirea pe Mures, FCM a marcat unicul gol prin Ilyes, in minutul 14, dupa o gafa a lui Tatarusanu, iar apoi s-a multumit sa apere rezultatul, incercând sa profite pe contraatac de spatiile lasate libere de stelisti. in minutul 14, Tatarusanu a respins gresit o minge centrata din lovitura libera, iar Ilyes a marcat fara probleme.
Firtulescu a avut sansa desprinderii in prima repriza, dar a trimis pe lânga poarta din pozitie ideala.

Dupa un joc foarte slab in prima parte, Steaua a incercat sa atace mai mult in repriza a doua, dar fara folos. Cele mai mari sanse ale Stelei au venit in urma unor suturi de la distanta, Bourceanu si Tanase incercându-l pe Albut.

Steaua a privata de un penalty in min. 90+3, când portarul Septimiu Albut l-a faultat in careu pe Vlad Chiriches. Si muresenii au cerut penalty, in min. 81, la un duel intre Danijel Subotic si Vlad Chiriches.

Ovidiu Sabau revine cu o victorie la FCM, pe care a mai pregatit-o in primele opt etape ale sezonului.
Steaua a pierdut primele puncte in Liga I in 2012, dupa trei victorii consecutive, in timp ce FCM este la primul succes in fata Stelei, dupa trei esecuri.

Rapid si FC Vaslui, invinse acasa

Ziua de ieri a inceput cu alte doua bombe in Liga I. Disputate de la aceeasi ora, meciurile din Giulesti si Vaslui s-au incheiat cu doua surprize uriase, gazdele cu pretentii la titlu fiind invinse de doua grupari care lupta pentru evitarea retrogradarii. In Giulesti, Rapidul a cedat cu 1-2 in fata Ceahlaului, iar scaunul lui Razvan Lucescu incepe sa se clatine tot mai serios. Scandalul izbucnit sub Podul Grant in etapa trecuta, când giulestenii au pierdut la Chiajna, s-a acutizat aseara, când Ceahlaul s-a impus pe terenul Rapidului.

Oaspetii, la primul succes in 2012, au deschis scorul prin Marian Constantinescu (38), care a speculat o gafa a fundasului Marcos Antonio. Rapid a restabilit egalitatea prin Herea, dintr-un penalty scos de Mihai Roman (faultat de Constantin Druga), in min. 45+2. Oaspetii au dat lovitura spre final, când Stana a patruns fara probleme prin apararea giulestenilor si l-a executat pe portarul Andrei Vâtca (78).
De la aceeasi ora, Vasluiul a facut un pas mare inapoi in lupta pentru titlu, cedând trei puncte pe propriul teren cu FC Brasov. Cu un Wesley sters, care si-a facut norma in precedentele doua meciuri, in care a punctat de cinci ori, cu un Sânmartean fara suflu schimbat la pauza, trupa lui Augusto Inacio a facut un joc slab si a ratat o sansa uriasa de a se apropia de podium, ramânând la opt puncte de lider. Unicul gol al partidei a fost reusit de Mugurel Buga (45+1), din pasa macedoneanului Blaze Ilijoski.

Pentru FC Vaslui acestea sunt primele puncte pierdute in 2012, cu portughezul Augusto Inacio pe banca tehnica, dupa trei victorii in campionat si una in Cupa României. Portarul lusitan al oaspetilor, Mario Felgueiras, a fost cel mai bun jucator al partidei.

Rezultatele complete ale etapei 22:

Gaz Metan Medias - CS Mioveni 1-1 (1-1)
Au marcat: Markovic (27) / Bogdan Stoica (10)

Pandurii Tg. Jiu - CS Vointa Sibiu 0-0

Sportul Studentesc - CFR Cluj 1-1 (0-0)
Au marcat: Andrei Lungu (90+1) / Kapetanos (78)

Petrolul Ploiesti - Concordia Chiajna 3-4 (2-1)
Au marcat: Hamza (23, 43, 64) / Rocha (35), Dos Santos (84, 90), Viorel Dinu (90+3)

U Cluj - Astra Ploiesti 3-1 (1-1)
Au marcat: Cojocnean (35), Grozav (76), Adrian Cristea (84 - penalty) / Fatai (27)

Otelul Galati - Dinamo Bucuresti 1-1 (1-1)
Au marcat: Iorga (24) / Niculae (27 - penalty)

Rapid Bucuresti - Ceahlaul Piatra Neamt 1-2 (1-1)
Au marcat: Herea (45+2 - penalty) / Constantinescu (38), Daniel Stana (78)

FC Vaslui - FC Brasov 0-1 (0-1)
A marcat: Mugurel Buga (45+1)

FCM Tg. Mures - Steaua Bucuresti 1-0 (1-0)
A marcat: Ilyes (14)