Granzii cad pe capete in Copou! CSMS a mai facut o victima celebra in Liga I

8 Aprilie 2015
1799 Vizualizari | 1 Comentarii
CSMS Iasi a mai facut un pas important spre evitarea retrogradarii. Visul frumos continua in dealul Copoului, dupa victroia cu 1-0, din meciul cu Dinamo, din etapa 25 a Ligii I de fotbal. Unicul gol al meciului din Copou a fost marcat de maghiarul Lukas Bole, in minutul 20. Echipa lui Nicolo Napoli a ajuns la a sasea victorie din 8 meciuri in acest retur (la care se adauga o remiza si o infrangere).

CSMS are 10 goluri marcate si unul singur primit (etapa trecuta de la Claudiu Bumba, de la ASA Targu Mures), care a coincis cu singura infrangere a moldovenilor din retur. Pe un gazon extrem de moale si sustinuti doar de aproximativ 2000 de spectatori, iesenii au inceput in atac partida cu Dinamo. In minutul 2, Fai a gresit incredibil in aparare, dar Onduku si Bole nu au reusit sa speculeze gafa fundasului oaspetilor. Opt minute mai tarziu, acelasi Onduku a intrat in careu, l-a intors pe Serginho, dar a centrat aiurea din pozitie buna. In minutul 20, tot Onduku a recuperat o minge din picioarele lui Barboianu, i-a pasat lui Bole, care l-a depasit in viteza pe Colins Fai si a marcat cu o executie de finete, fenta si sut cu stangul la coltul scurt al portii aparate de fostul iesean Traian Marc. Dinamo a resimtit golul si timp de un sfert de ora, intre minutele 20 si 35 nu au fost capabili sa se apropie periculos de poarta gazdelor. Nici CSMS nu a mai avut insa vreo sansa de a majora diferenta. In minutul 35, Ciucur a primit o pasa in banda dreapta, a trimis in gura portii pentru Onduku, dar nigerianul a alunecat exact cand trebuia sa reia spre poarta adversa. Dupa alte 2 minute, a venit si prima ocazie a lui Dinamo. Bilinski a pendulat frumos in marginea careului si a tras la coltul lung, pe jos, pe langa poarta lui Grahovac. In minutul 39, Rotariu a fost faultat clar in careu de Ciucur, dar arbitrul Marcel Barsan nu a vazut faza si a lasat jocul sa continue. Pana la pauza, Bole putea face 2-0, dar in ultimul minut al primei reprize, a sutat in plasa laterala din lateral stanga.

Sapte fundasi pe teren la CSMS in acelasi timp

Imediat dupa pauza, iesenii raman fara un jucator extrem de important in avanposturi. Onduku a resimtit ceva probleme musculare si a fost inlocuit cu Bosoi, moment in care CSMS a facut clar pasul inapoi. Dinamo a dominat in continuare, dar nu a reusit sa se apropie periculos de poarta lui Branko Grahovac. In minutul 60, Rotariu a executat bine o lovitura libera de la 20 de metri, dar mingea a fost deviata in corner de zid. Sase minute mai tarziu, dupa o mare eroare in defensiva dinamovista a lui Bunoza, mijlocasul CSMS, Alex Ciucur a scapat singur spre poarta, insa a finalizat extrem de slab, cu un sut la firul ierbii, in bratele lui Marc. In minutul 70, oaspetii au mai avut o lovitura libera extrem de periculoasa. Mitic l-a faultat pe Cristescu foarte aproape de linia careului mare, usor lateral stanga, dar Cosmin Matei a sutat direct in bratele portarului. Cinci minute mai tarziu, Bosoi a ratat un nou contraatac al iesenilor, o faza la care Machado s-a accidentat si nu a mai putut continua partida. Fundasul lui Dinamo a si fost transportat cu ambulanta la spital, din cauza ca nu putea pune piciorul in pamant. In minutul 77, Napoli a adus aminte tuturor ca este italian si a mai bagat un fundas in teren. L-a scos pe Ciucur si l-a bagat pe Ciuca. In acel moment, iesenii au evoluat cu 7 fundasi in teren (dispusi si pe alte posturi - Cretu, Mihalache, Plamada, Badic, Bosoi, Mitic, Ciuca), 1 inchizator (Enescu), 1 portar si doar 2 jucatori ofensivi - Golubovici si Bole. In aceste conditii, nu este de mirare ca Dinamo nu a mai fost capabila sa-si creeze vreo ocazie importanta, in timp ce baietii lui Napoli, mai ales prin Bole sau Badic au ratat cateva sanse bune de a iesi pe contraatac. CSMS Iasi - Dinamo s-a terminat 1-0 si echipa din Copou acumuleaza 31 de puncte, urca pe locul 9 in clasament si va juca etapa viitoare in deplasare la Concordia Chiajna, sambata, de la ora 14.00.

CSMS Iasi: Grahovac - Mitic, Mihalache (cpt.), Plamada, Badic - Al. Ciucur (M. Ciuca 77), Cretu, Enescu (F. Braga 89), Bole - Onduku (G. Bosoi 51), Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.

Dinamo: Marc - Fai (M. Cristescu 46), Machado (A. Marc 78), Bunoza, Serginho - Barboianu, N. Grigore - Matei, Rotariu, Alexe (cpt., V. Lazar 75) - Bilinski. Antrenor: Flavius Stoican.

Reactii la finalul partidei

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: "Sunt foarte fericit pentru baieti, am muncit enorm de mult. In prima repriza am jucat bine, am avut mai multe ocazii si am stat foarte bine in teren. Dupa pauza, ne-am aparat bine si sunt extrem de fericit ca am mai luat trei puncte. Ma simt bine ca am batut Astra, Petrolul, Dinamo, dar mai avem 9 meciuri extrem de grele si trebuie sa ramanem cu picioarele pe pamant. Chiar daca avem 31 de puncte, cred ca ne mai trebuie macar inca 9 puncte ca sa ne putem salva de la retrogradare. Vom munci in continuare ca sa ne realizam obiectivul".

Lukas Bole, jucator CSMS Iasi: "Suntem obositi, si eu si baietii. Sunt foarte mandru, pentru ca echipa a luptat si sunt extrem de multumit ca am castigat. Nu am jucat foarte bine. Am inceput foarte bine meciul, dar in partea a doua am jucat mai slab. Terenul a fost foarte moale si noi am fost obositi, dar important este ca am reusit sa luam cele trei puncte. Ar fi foarte bine pentru suporteri si pentru club sa jucam in cupele europene, dar noi nu ne gandim acolo, noi ne vedem in continuare de treaba. Nu ne gandim nici la retrogradare, dar trebuie sa luptam mai departe ca sa scapam de aceasta amenintare. Poate in sezonul viitor, vom putea cumpara jucatori mai scumpi si vom putea ataca cupele europene. Eu ma simt bine la Iasi si sper sa marchez si etapa viitoare, la Chiajna".