17 Martie 2011
1047 Vizualizari | 0 Comentarii
Fara americanii Dawson si McCullogh Poli nu a avut nici o sansa la Steaua
• Steaua Bucuresti - Politehnica Iasi 105-60 (23-10,32-13,24-16,26-21), in etapa 26 a Diviziei A de baschet masculin

Echipa de baschet masculin Politehnica Iasi a fost invinsa, fara drept de apel de Steaua Bucuresti, cu scorul de 105-60 (23-10,32-13,24-16,26-21), intr-o partida disputata aseara, in capitala si contand pentru etapa 26 a Diviziei A. Fara americanii Dawson si McCullogh, care au refuzat sa faca deplasarea din cauza ca nu si-au primit restantele salariale, iesenii nu au avut nici o sansa pe terenul unei formatii mai bune si care are ca obiectiv calificarea de pe o pozitie cat mai buna in play-off. Stelistii au inceput in forta jocul si dupa primele zece minute conduceau deja cu cu 23-10, diferenta marindu-se considerabil in sfertul al doilea, astfel ca la pauza mare, gazdele conduceau cu 55-23 si soarta partidei era deja decisa. Pana la final, Steaua a castigat si ultimele doua sferturi (24-16 si 26-21) si s-a impus la final, fara emotii, cu 105-60. Cel mai bun marcator al iesenilor a fost Kabengele, cu 18 puncte, urmat in topul eficacitatii de Florin Moscalu, cu 13 puncte si de Huludet, cu 10 puncte. Celelalte puncte ale Politehnicii au fost reusite de jucatorii: Madalin Nicolae - 6p, D. Anghel - 5p, Hurjui - 4p, Amarghioalei - 2p si Marinkovic - 2p. De partea cealalta, cei mai buni marcatori ai Stelei au fost: B. Popescu 21p, V. Stanescu - 17p, T. Smith - 16p, J. Jackson - 13p, Orbeanu - 11p, Nikolov - 9p si Hafner - 8p
Dupa acest esec, Politehnica Iasi ramane pe locul 14 in clasamentul intern, la egalitate cu SCM CSS Craiova, echipa de pe locul 13. Etapa viitoare, trupa pregatita de Costel Moscalu va primi vizita formatiei BCMU Pitesti, intr-un meci care se va disputa luni, 21 martie, la Sala Polivalenta, cu incepere de la ora 17.30. In afara partidei dintre Steaua si Politehnica Iasi, in etapa 26 a Diviziei A de baschet masculin s-au mai disputat partidele:
CSU Ploiesti - Energia Rovinari 89-68, CS Municipal Oradea - BC Mures 86-73, SCM CSS Craiova - Gaz Metan Medias 69-92, BC Miercurea Ciuc - CSU Cuadripol Brasov 102-58, U-Mobitelco Cluj - BC Timisoara 97-52, CSU Sibiu - CS Otopeni 75-66 si BCM U Pitesti - CSM Bucuresti 78-68.

Page time :0.1393 (s) | 23 queries | Mysql time :0.011343 (s)