Greuther Fuerth, marea surpriza a Cupei Germaniei

9 Februarie 2012
523 Vizualizari | 0 Comentarii
Greuther Fuerth

Formaţia de ligă secundă Greuther Fuerth s-a calificat surprinzător în semifinalele Cupei Germaniei la fotbal, după ce a învins cu scorul de 1-0 pe Hoffenheim, miercuri seara, chiar pe teren formaţiei aflate pe locul 8 în Bundesliga.

Unicul gol al meciului a fost marcat de atacantul canadian Occean (44), după ce gazdele rămăseseră în 10 oameni (eliminat Compper).

Bayern Munchen s-a calificat în semifinale, graţie unui succes cu 2-0 la Stuttgart, în timp ce Borussia Moenchengladbach a caştigat cu acelaşi scor la Berlin, în faţa formaţiei locale Hertha, dar după prelungiri.

Tragerea la sorţi a semifinalelor va avea loc sambătă.

Rezultatele din sferturi:

miercuri

VfB Stuttgart - Bayern Munchen 0-2 Franck Ribery 30, Mario Gomez 46.

Hoffenheim - Greuther Fuerth (II) 0-1 Olivier Occean 44; cartonaş roşu: Marvin Compper (Hoffenheim, 36).

Hertha Berlin - Borussia Moenchengladbach 0-2, după prelungiri Filip Daems 101 - penalty, Oscar Wendt 120+2; cartonaş roşu: Roman Hubnik (Hertha, 99).

marţi

Holstein Kiel (IV) - Borussia Dortmund 0-4 Robert Lewandowski 11, Shinji Kagawa 18, Lucas Barrios 80, Ivan Perisic 87.