Guardiola despre Mircea Lucescu: "Un vulpoi batran!"

19 Martie 2011
1791 Vizualizari | 0 Comentarii
Pep Guardiola

Tehnicianul formatiei FC Barcelona, Josep Guardiola, a declarat ca Sahtior Donetk este o echipa valoroasa, pe care o cunoaste bine, si ca aceasta este antrenata de "un vulpoi bătrân", Mircea Lucescu, informeaza As, conform Mediafax.
"Ne cunoastem bine unii pe altii. Ei continua sa faca la fel, au castigat Liga Europa si au foat aproape de castigarea Supercupei Europei. In aceasta editie a Ligii Campionilor au pierdut doar cu Arsenal si, daca ar fi fost un campionat, acum ar fi fost primii in Europa, avand cele mai multe puncte. Sahtior are patru brazilieni, antrenorul este un «vulpoi batran», echipa este puternica si returul va fi la Donetk. Pentru a trece mai departe trebuie sa jucam bine in ambele meciuri", a declarat Guardiola.

Echipa Sahtior Donetk, antrenata de Mircea Lucescu, va juca in compania formatiei FC Barcelona in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, conform tragerii la sorti de, vineri, de la sediul UEFA de la Nyon.
In octombrie 2008, Sahtior Donetk a pierdut, acasa, partida cu FC Barcelona, scor 1-2, din etapa a doua a Grupei C din Liga Campionilor. Echipa lui Lucescu a condus cu 1-0 pana in minutul 87, dar a fost invinsa dupa ce Messi a realizat o dubla, ultimul gol fiind marcat in minutul 90+4. Dupa meci, Mircea Lucescu a acuzat lipsa de fair-play a spaniolilor la golul egalizator. In al doilea meci dintre cele doua echipe, disputat la Barcelona, in decembrie 2008, Sahtior a castigat cu scorul de 3-2. In 2009, FC Barcelona a invins Sahtior in Supercupa Europei, scor 1-0.