Guineea Ecuatoriala s-a calificat in sferturile Cupei Africii

26 Ianuarie 2012
443 Vizualizari | 0 Comentarii
Alvarez guineea

Selecţionata Senegalului a fost eliminată de la Cupa Africii pe Naţiuni (CAN) la fotbal, după ce a fost învinsă miercuri seara, la Bata cu scorul de 2-1 de Guineea Ecuatorială, una dintre gazdele competiţiei, alături de Gabon.

Guineea Ecuatorială s-a calificat în sferturile de finală graţie acestui succes, obţinut în etapa a doua a Grupei A, în faţa ''Leilor din Teranga'', care au pierdut şi meciul de debut, în faţa Zambiei.

Randy (62) a deschis scorul pentru gazde, dar Moussa Sow a restabilit egalitatea (88). In prelungiri, Alvarez a reuşit golul victoriei pentru Guineea Ecuatorială (90+3).

Gazdele au terminat în 10 oameni, după ce Doe (90+6) a fost eliminat.

Libia şi Zambia au terminat nedecis, 2-2, în celălalt meci al grupei.

In clasament, Guineea Ecuatorială ocupă primul loc, cu 6 puncte, urmată de Zambia, 4 p, Libia, 1 p, Senegal, 0 p.