Hagi, in genunchi: a pierdut derbiul cu Fenerbahce

18 Martie 2011
1090 Vizualizari | 0 Comentarii
Gheorghe Hagi 7
Al cincilea meci consecutiv fara victorie pentru Gica Hagi la Galatasaray Istanbul a fost inregistrat vineri seara. Galatasaray a pierdut derbiul de pe teren propriu cu Fenerbahce, scor 1-2, dupa acelasi scenariu din ultimele meciuri: gol inscris rapid si apoi un final deplorabil. Ca si demis dupa ultimele rezultate, Gica Hagi a inceput derbiul cu Fenerbahce privind impasibil de pe marginea terenului, parca resemnat cu gandul ca va fi dat afara. Desfasurarea ulterioara a meciului l-a transformat pe Hagi intr-o fiara, gata sa nu renunte niciodata. "Regele" a avut si motive de bucurie in startul meciului, deoarece Galatasaray a deschis scorul la prima actiune de poarta, in minutul 14. Baros a trecut superb de doi adversari, a tras pe centrul portarii, iar Demirel a respins pana la Kazim-Kazim, care s-a razbunat pe fanii lui Fener cu un sut printre picioarele portarului. Fenerbahce a reusit egalarea in minutul 77, pe fondul unui final nebun de meci. Senturk a marcat golul egalizator, din centrarea lui Alex, insa peste alte doua minute Hurmaci a ratat cu poarta goala. Introdus in locul lui Bogdan Stancu, Harry Kewell parca a vrut sa-l lucreze pe Hagi, iar Fenerbahce a profitat, dand lovitura cu trei minute inainte de final, dupa o reluare superba cu capul a lui Alex. S-a terminat 2-1 pentru Fenerbahce, iar pentru Hagi urmeaza o noua noapte alba, urmata de o sedinta decisiva cu baskanii. Dupa aceasta infrangere, Galatasaray ramane pe locul 11, dar poate cobori inca o pozitie in aceasta etapa.

Sursa: Onlinesport