Handbal

Handbalistii au ratat calificarea la Mondiale!

15 Ianuarie 2012
703 Vizualizari | 0 Comentarii

Naţionala masculină de handbal a Romaniei a ratat calificarea la barajul pentru Campionatul Mondial din 2013, după ce a fost învinsă duminică de formaţia Belarus, cu scorul de 28-23 (15-12), în Palatul Sporturilor din Minsk, în ultimul meci din grupa a 7-a preliminară.

Romanii au pierdut practic calificarea in debutul reprizei a doua, cand gazdele aumarcat de sase ori consecutiv si s-au distantat la 21-12, in timp ce ai nostri nu au marcat in primele 9 minute. In final, Romania s-a apropiat la 4 goluri, prea putin pentru a ajunge la barajul pentru Mondiale.

La Bucureşti, Romania caştigase cu 25-22.

Au evoluat echipele:

Belarus: Kazimir Kotlinski, Vitali Cearapenko - Serghei Rutenka (11 goluri), Ivan Brovka (4), Dmitri Nikulenkov (2), Denis Rutenka, Boris Puhovski (1), Maxim Babicev (4), Maxim Baranov (3), Mihail Niajura, Iuri Gromîko (1), Serghei Şilovici (1), Aleksandr Ţitov (1). Selecţioner: Iuri Şevţov.

Romania: Mihai Popescu, Bogdan Pralea - Valentin Ghionea (5), Andrei Mihalcea, Cristian Fenici (5), Andrei Savenco, Alex Şimicu (2), Cristian Ghiţă (3), Bogdan Mihai, Huba Talas (1), Marius Novanc (2), Alin Şania (1), Alexandru Stamate (1), Alexandru Csepreghi (1), Chike Onyejekwe (1), Gabriel Florea (1). Selecţioner: Vasile Stangă.

In clasamentul final al grupei, Belarus a terminat pe primul loc, cu 6 puncte, urmată de Romania, 6 p, Luxemburg, 0 p.