Handbalistii ieseni au dat lovitura la Galati

28 Februarie 2011
1386 Vizualizari | 1 Comentarii
Costel Schender
Echipa de handbal masculin Politehnica Iasi a mai facut un pas spre barajul de promovare in Liga Nationala. Trupa pregatita de antrenorul Costel Schender a reusit sa castige, in deplasare la Univeristatea Galati, cu scorul de 31-24, dupa ce la pauza, gazdele conduceau cu 15-12.

Iesenii au facut insa o repriza secunda fantastica si au castigat un meci vital in lupta pentru barajul de promovare. Dupa acest succes, al cincilea consecutiv in acest an (din tot atatea jocuri disputate), Politehnica a acumulat 21 de puncte si ocupa locul secund in clasamentul Seriei A din Divizia A (al doilea esalon valoric al tarii). La egalitate de puncte cu Politehnica este si HC Vaslui, care in aceasta runda a invins la Focsani, cu 19-16. Tot in etapa 18 a Diviziei A, Universitatea II Bucovina Suceava a invins pe LPS Piatra Neamt, cu scorul de 34-31 (Stiinta II Municipal Bacau a stat). Sucevenii ocupa primul loc in clasament, dar nu au drept de promovare pentru ca sunt echipa satelit a formatiei cu acelasi nume, din Liga Nationala. Etapa viitoare, Politehnica va sta (din lipsa de adversar, pentru ca in Seria A sunt 7 echipe), iesenii urmand sa joace abia in etapa 20, programata pe 26 martie, acasa cu HC Vaslui. O victorie in aceasta partida ar usura drumul tinerilor handbalisti de la Politehnica in drumul lor spre barajul de promovare. Reamintim ca echipele inscrise in liga secunda de handbal (Divizia A) au fost repartizate in 4 serii, pe criterii geografice. Echipele clasate pe locul intai in cele patru serii vor juca cate doua jocuri de promovare, astfel : loc 1 seria A – loc 1 seria B si loc 1 seria C – loc 1 seria D. Invingatoarele celor doua jocuri vor promova in Liga Nationala.