Handbal

HCM Constanta, a doua finalista a Cupei Romaniei

27 Mai 2011
1304 Vizualizari | 0 Comentarii
Campioana la handbal masculin HCM Constanta este a doua finalista a Cupei României, dupa ce a eliminat, joi, la Drobeta Turnu Severin, formatia U Transilvania Cluj, scor 22-21 (11-12), în cea de-a doua semifinala a competitiei.
A doua semifinala de joi a fost cel mai încrâncenat meci din actuala editie a Cupei României. Campioana lupta pentru obtinerea eventului, în timp ce clujenii aveau ultima sansa în drumul spre cupe europene. Ardelenii au dominat mare parte din confruntare, conducând la pauza cu 12-11 si cu 18-15 (min. 44), pe fondul unui joc slab în defensiva al "marinarilor".

În minutul 51, HCM a reusit sa revina în joc, 19-20, meciul continuând dramatic, sub semnul egalitatii (21-21, min. 58). Un minut mai târziu, campioana a marcat pentru 22-21, iar clujenii au ratat ultimul atac, zarurile fiind deja aruncate.
Principalii marcatori ai partidei au fost Toma, cu 6 goluri, pentru HCM, respectiv Ghionea, 8 reusite, pentru formatia clujeana.

În prima semifinala a zilei, Energia Pandurii Tg. Jiu a eliminat medaliata cu bronz a sezonului, CSU Suceava, scor 33-25, calificându-se în finala de vineri (ora 20.00), pe care o va disputa în compania campioanei HCM Constanta. Energia a avut motiv de bucurie mult mai mare. Indiferent de rezultatul meciului din finala, ei vor juca în Cupa Cupelor, desi au încheiat Liga Nationala pe locul 7, HCM Constanta având deja drept de joc în Liga Campionilor.
Marea perdanta a sezonului este formatia "U" Transilvania Cluj, care a încheiat campionatul pe locul cinci, dar rateaza cupele europene. La masculin, în sezonul 2011-2012, România poate înscrie în cupele europene primele patru clasate în Liga Nationala (HCM Constanta, HC Odorhei, CSU Suceava si UCM HC Caras-Severin), plus câstigatoarea sau finalista Cupei României.

Page time :0.1568 (s) | 23 queries | Mysql time :0.013818 (s)