Iesenii au uitat sa mai piarda! Poli Unirea a castigat si marele derby cu RC Barlad

8 Iunie 2015
919 Vizualizari | 0 Comentarii
Poli Unirea Iasi
Rugbistii de la Poli Unirea Iasi au uitat sa mai piarda! Baietii pregatiti de antrenorii Iulian Iftenie si Bogdan Budisteanu au ajuns la a sasea victorie la rand, castigand marele derby cu RC Barlad, scor 20-14. In etapa a XI-a a Diviziei Nationale de Seniori, echipa ieseana a invins Barladul, pe stadionul Tepro din Iasi, intr-o partida disputata ieri dimineata, pe o caldura sufocanta.

Debutul partidei a fost extrem de spectaculos. In primele 10 minute, cele doua formatii au dat un adevarat recital, o propaganda de calitate pentru rugby-ul romanesc. Astfel, meciul a inceput perfect pentru ieseni, care, in minutul 4, au culcat pentru prima oara balonul in terenul de tinta, prin Formagiu. Plai a ratat insa transfomarea, astfel ca scorul a ramas 5-0. Peste doar trei minute, barladenii si-au aratat coltii pentru prima oara si au preluat deja conducerea, scor 5-7, dupa un eseu transformat de Borcia. In minutul 9, Poli a trecut din nou in avantaj, dupa un eseu al lui Pislaru, transformat de Plai. Au urmat 30 de minute de acalmie in joc, pana in finalul primului act, cand Neagu a inscris un eseu, Borcia a transformat si Barladul conducea cu 14-12. La pauza insa, s-a intrat la vestiare cu Iasul in avantaj, scor 15-14, dupa o lovitura de pedeapsa transformata de Plai. In repriza secunda, s-a marcat un singur eseu, prin ieseanul Nita, in minutul 78, Plai a ratat transformarea si Poli Unirea Iasi a invins Barladul cu scorul de 20-14, in marele derby al Moldovei, din DNS. Dupa acest meci, campionatul se intrerupe pana pe data de 15 august, cand Poli Unirea Iasi va juca la CSA Steaua U23 Bucuresti.

Poli Unirea Iasi: Formagiu, Butnariu, Dimofte, Giusca, Calugareanu, Fanariu, Drusca, Paslaru, Rusu, Plai, Rupanu, Vacaru, Bors, Mihai, Pricopie. Rezerve: Taragan, Balan, Trepadus, Crasmaru, Nita, Pruteanu, Ciuca, Ciuciudau. Antrenori: Iulian Iftenie, Bogdan Budisteanu.
Arbitri: Ionut Bodea, Danut Frasineanu, Gabriel Seitan.
Observator: Gheorghe Plescan.