Inca un esec! Rugbistii de la Poli Unirea sunt de nerecunoscut in acest sezon

6 Aprilie 2015
865 Vizualizari | 1 Comentarii
S-au dus vremurile in care rugbistii ieseni invingeau Barladul fara probleme si acasa si in deplasare. In ultima partida din sezonul trecut, RC Barlad invingea pe Poli Iasi in finala Diviziei Nationale Seniori, iar sambata, la debutul in actuala editie barladenii au repetat succesul si s-au impus cu rezultatul de 17-11, in a doua runda a Diviziei Nationale de Seniori (DNS).

Disputata la Barlad, prima repriza a intalnirii s-a incheiat la egalitate, 3-3, cu Ibanescu, respectiv Plai concretizand cate o lovitura de pedeapsa, in care insa s-au aratat trei cartonase galbene, Munteanu si Ibanescu de la gazde, Crasmaru de la oaspeti fiind trimisi pe banca pedepselor.

Plai i-a adus pe ieseni in avantaj dupa reluare, dar Andrei a marcat primul eseu al disputei si RC Barlad conducea cu 8-6 in minutul 50, studentii din Copou suferind o noua sanctiune zece minute mai tarziu cand Vacaru a vazut cartonasul galben.

Barladenii au fructificat superioritatea numerica prin Ibanescu care a marcat din lovitura de pedeapsa, dupa aceasta reusita, Curcan de la gazde a fost eliminat temporar cu cartonas galben, iar jucatorul iesenilor Paslaru definitiv, culoarea cartonasului fiind rosie.

Chiar si in aceste conditii elevii lui Iulian Iftenie au egalat gratie eseului marcat de Calugareanu, insa in ultimele doua minute ramase Ibanescu a concretizat doua lovituri de pedeapsa si astfel RC Barlad s-a impus dramatic in fata Politehnicii Iasi. In urmatoarea etapa RC Barlad va juca la Navodari, iar Poli Unirea Iasi va intalni pe propriul teren echipa U23 a celor de la Steaua Bucuresti.

Poli: Dimofte, Butnariu, Formagiu, Calugareanu, Crasmaru, Fanariu, Giusca, Paslaru, Bolat, Plai, Blejusca, Vacaru, Bors, Mihai, Pricopie. Rezerve: Taragan, Balan, Ilie, Gavril, Vaman, Ciuca, Pruteanu, Rupan. Antrenori: Iulian Iftenie, Bogdan Budisteanu.