Inca un premiu? Simona Halep candideaza si la lovitura anului in tenisul mondial

7 Decembrie 2015
871 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Simona Halep a terminat sezonul pe locul al doilea WTA, dar a câstigat topul celor mai populare jucatoare de tenis din lume. Oficialii celor de la WTA au prezentat si un top al celor mai frumoase cinci puncte câstigate de catre Simona Halep în anul care se apropie de sfârsit. Oricare dintre aceste superbe lovituri poate candida chiar si într-un top mondial al celor mai frumoase puncte din circuit în 2015.

Toronto

În partida din semifinale cu Sara Errani, în primul set la scorul de 2-0 pentru italianca, Simona a câstigat un punct extrem de important la 40-40. Dupa ce a salvat miraculos o minge de lânga fileu, Halep a câstigat punctul cu un lob de mare efect. Simona Halep s-a impus cu 6-4, 6-4 si s-a calificat în finala.

Dubai

În primul tur al turneului, contra Danielei Hantuchova, tot în primul set, la scorul de 0-1, Halep a izbutit un lung de linie absolut senzational, dupa ce a recuperat incredibil o scurta de lânga fileu. Simona Halep s-a impus în fata sportivei din Slovacia, scor 6-2, 6-0.

Cincinnati

În partida cu Andrea Petkovic, în turul al doilea, la scorul de 1-1 la seturi (4-6, 6-4), Simona a salvat o minge de game în startul setului decisiv cu un lob de senzatie, dupa un schimb scurt de mingi în apropierea filului. Într-un final, Simona Halep s-a impus cu 4-6, 6-4, 6-2.

Indian Wells

În setul al treilea din partida cu Carla Suarez Navarro, dupa 5-7 si 6-1, Simona a început foarte bine si dupa ce a câstigat primul game, la 30-0 în cel de-al doilea game, Simona a demonstrat ca are o mare capacitate de efort. Desi Suarez Navarro a plimbat-o pe tot terenul, Simona a reusit un punct miraculos în cel mai bun meci din cadrul sferturilor de finala. În final, Simona Halep s-a impus în fata sportivei din Spania: 5-7, 6-1, 6-1.

Miami

Contra americancei Sloane Stephens, în ”sferturi”, Simona Halep si-a demonstrat din plin talentul. Dupa ce a câstigat la pas primul set, 6-1, Simona a încercat sa rezolve meciul în al doilea set. Condusa la game-uri cu 4-5 si cu avantaj de 30-15, Halep a ajuns sa aiba minge pentru 5-5, câstigata dupa un lung de linie absolut fantastic. Într-un final, Simona Halep s-a impus în doua seturi: 6-1, 7-5.