INCENDIAR! Meciul care a facut-o campioana pe CFR Cluj, anchetat de DNA

27 Februarie 2015
699 Vizualizari | 0 Comentarii
Dupa ce Directia Nationala Anticoruptie a început audierile în cazul meciului Dinamo - Lazio, o noua partida se pare ca a ajuns în vizorul DNA! Surse din fotbal sustin ca în perioada urmatoare mai multi oameni vor fi audiati pentru partida dintre Universitatea Cluj si CFR, 2-3, din mai 2012.

Dupa o bataie generala, Alexandru Tudor oprea derby-ului Clujului, iar jocul urma sa se rejoace pe 18 mai. Atunci, Universitatea a deschis scorul prin Marian Cristescu în minutul 47 si chiar a reusit sa majoreze scorul imediat dupa pauza. În acest moment, sustin surse din fotbal, Florian Walter, patronul de atunci al "sepcilor rosii" i-a trimis indicatii clare lui Claudiu Niculescu pentru a închide jocul. "Florian Walter i-a transmis prin intermediul unui amic sa-i spuna lui Niculescu ce schimbari sa faca. A cerut sa-l scoata imediat de pe teren pe Adrian Cristea si sa-i trimita în joc pe Alexandru Pacurar si pe Gabi Bostina! Niculescu nici n-a vrut sa auda si nici macar nu l-a privit în ochi pe omul lui Walter", suna dezvaluirea facuta de un om de fotbal.

Fara sa-l intereseze de presiunile lui Walter, Niculescu n-a facut ce a cerut patronul, iar Adrian Cristea a fost eliminat în minutul 49, la doar patru minute de la startul reprizei secunde. CFR a reusit sa reduca din handicap prin Gabi Muresan (în minutul 50), iar Sougou a egalat în minutul 68, iar Ricardo Cadu a adus victoria echipei sale din penalty în minutul 90, scos usor de Kapetanos dupa un fault al lui Szukala. Reluarile DigiSport au demonstrat clar cum grecul s-a aruncat în careu, fara ca stoperul polonez sa-l jeneze. Desi varful “ceferist” a simulat, “centralul” a dictat penalty. Meciul a fost arbitrat de o brigada din Croatia, avandu-l la centru pe A. Vucemilovici, cel care a primit nota 3 în Gazeta Sporturilor. Nu e pentru prima data cand se scrie de posibilitatea unui blat la acest meci.

În urma cu un an, în direct la Realitatea TV Cluj, Adrian Martian a facut si el dezvaluiri: "Eu stiu de la Florian Walter, ca am discutat de mai multe ori cu el, si au fost mai multi oameni acolo de fata, printre care si Ioan Marginean, ca meciul cu CFR a fost aranjat de catre jucatori. Asa mi-a zis Walter ca îl banuieste si pe Claudiu Niculescu, dar si pe Adrian Cristea. Mai ales daca ne gandim cum a luat al doilea galben, a fost totul mult prea suspect. Walter a spus ca s-a simtit tradat la acel meci. Toti spun multe, dar fotbalul se vede, se vede cand o echipa merge sau nu merge". "Caile Ferate Române ajung si în Croatia. Arbitrul de-abia astepta sa dea un penalty. A stat la panda si a asteptat ocazia potrivita. La final erat atat de fericit, ziceai ca a castigat la Loto. Hotii n-au frontiera", a spus Adrian Porumboiu, pe 19 mai 2012. Daca atunci CFR Cluj nu castiga meciul contra celor de la U Cluj, FC Vaslui castiga campionatul!