News Flash:

Incepe spectacolul african! Cupa Africii pe Natiuni debuteaza astazi

18 Ianuarie 2013
552 Vizualizari | 0 Comentarii
Naţionala de fotbal a Zambiei va încerca să îşi apere titlul de campioană la Cupa Africii pe Naţiuni 2013, care va avea loc în Africa de Sud în perioada 19 ianuarie - 10 februarie.

De la ediţia de anul acesta lipsesc cele mai titrate echipe de pe continent, Egiptul (7 titluri) şi Camerunul (4 titluri), dar sunt prezente formaţii puternice, precum Zambia (campioana en titre), Cote d'Ivoire, Ghana, dar fi reprezentativa Insulelor Capului Verde, debutantă la un turneu final.

Partida de deschidere a competiţiei va avea loc sâmbătă, de la ora 18,00 (ora României), între Africa de Sud şi selecţionata Insulelor Capului Verde. Finala va avea loc pe 10 februarie (ora 20,00), la Johannesburg.

Un singur jucător care evoluează în campionatul României la evolua la CAN 2013, Varela (I. Capului Verde), care e legitimat la FC Vaslui, dar vor juca şi fotbalişti care au trecut prin campionatul nostru intern, ca ivorianul Lacina Traore (ex-CFR Cluj), burkinabezul de origine ivoriană Djakaridja Kone (ex-Dinamo), burkinabezul Paul Koulibaly (ex-Dinamo) etc.

Componenţa grupelor:

Grupa A: Africa de Sud, Insulele Capului Verde, Angola, Maroc;

Grupa B: Ghana, RD Congo, Mali, Niger;

Grupa C: Zambia, Etiopia, Nigeria, Burkina Faso;

Grupa D: Cote d'Ivoire, Togo, Tunisia, Algeria


Programul competiţiei (ora României):

sâmbătă 19 ianuarie (Grupa A), la Johannesburg

18h00: Africa de Sud - I. Capului Verde

21h00: Angola - Maroc

duminică 20 ianuarie (Grupa B), la Port lizabeth

17h00: Ghana - RD Congo

20h00: Mali - Niger

luni 21 ianuarie (Grupa C), la Nelspruit

17h00: Zambia - Etiopia

20h00: Nigeria - Burkina Faso

marţi 22 ianuarie (Grupa D), la Rustenburg

17h00: Cote d'Ivoire - Togo

20h00: Tunisia - Algeria

miercuri 23 ianuarie (Grupa A), la Durban

17h00: Africa de Sud - Angola

20h00: Maroc - I. Capului Verde

joi 24 ianuarie (Grupa B), la Port Elizabeth

17h00: Ghana - Mali

20h00: Niger - RD Congo

vineri 25 ianuarie (Grupa C), la Nelspruit

17h00: Zambia - Nigeria

20h00: Burkina Faso - Etiopia

sâmbătă 26 ianuarie (Grupa D), la Rustenburg

17h00: Cote d'Ivoire - Tunisia

20h00: Algeria - Togo

duminică 27 ianuarie (Grupa A)

19h00: Maroc - Africa de Sud, la Durban

19h00: I. Capului Verde - Angola, la Port Elizabeth

luni 28 ianuarie (Grupa B)

19h00: Niger - Ghana, la Port Elizabeth

19h00: RD Congo - Mali, la Durban

marţi 29 ianuarie (Grupa C)

19h00: Burkina Faso - Zambia, la Nelspruit

19h00: Etiopia - Nigeria, la Rustenburg

miercuri 30 ianuarie (Grupa D)

19h00: Algeria - Cote d'Ivoire, la Rustenburg

19h00: Togo - Tunisia, la Nelspruit

SFERTURI DE FINALĂ

sâmbătă 2 februarie

17h00: câştigătoarea Grupei B - locul 2 în Grupa A (sfertul 2), la Port Elizabeth

20h30: câştigătoarea Grupei A - locul 2 în Grupa B (sfertul 1), la Durban

duminică 3 februarie

17h00: câştigătoarea Grupei D - locul 2 în Grupa C (sfertul 4), la Rustenburg

20h30: câştigătoarea Grupei C - locul 2 în Grupa D (sfertul 3), la Nelspruit

SEMIFINALE

miercuri 6 februarie

17h00: câştigătoarea sfertului 1 - câştigătoarea sfertului 4, la Durban

20h30: câştigătoarea sfertului 2 - câştigătoarea sfertului 3, la Nelspruit

MECIUL PENTRU LOCUL 3

20h00: sâmbătă 9 februarie, la Port Elizabeth

FINALA

20h00: duminică 10 februarie, la Johannesburg

Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook. Avem si Instagram.

capului verde johannesburg grupa b
Distribuie:  

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Mica publicitate

© 2018 - Sport.BZI - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1812 (s) | 23 queries | Mysql time :0.027240 (s)