Inceput de an extraordinar pentru Simona Halep! S-a calificat in sferturi la toate turneele la care a jucat

24 Aprilie 2015
836 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Simona Halep, calificata în sferturile de finala ale turneului de la Stuttgart, dupa victoria în 3 seturi cu Garbine Muguruza, confirma ca 2015 este un an excelent pentru ea. În primele 4 luni ale anului, sportiva din România a participat la 6 turnee, iar în toate a ajuns cel putin pâna în sferturile de finala. A câstigat 3 dintre ele, iar la Stuttgart înca se afla în competitie, cu mari sanse sa îsi treaca în palmares înca un trofeu, judecând dupa jocul solid pe care l-a afisat în fata unei sportive pe care nu o batuse în precedentele doua întâlniri.

Victorie muncita cu Muguruza

Simona Halep, numarul trei mondial, s-a calificat în sferturile de finala ale turneului WTA de la Stuttgart, dotat cu premii totale de 731.000 de dolari, dupa ce a învins-o în trei seturi pe Garbine Muguruza (Spania), cu 3-6, 6-1, 6-3.
Halep, a doua favorita a turneului, s-a impus la mare lupta, dupa o ora si 49 de minute. Simona pierduse ambele meciuri de pâna acum cu Muguruza (21 ani, 20 WTA): anul trecut iberica s-a impus cu 2-6, 6-2, 6-3 în turul al doilea la Wuhan, iar anul acesta a învins-o pe Halep la Galati, în Fed Cup, cu 6-4, 6-3.

Românca a început cu stângul meciul, pierzându-si serviciul la debut, iar apoi a fost condusa cu 2-0 si 3-1. A avut mingi de break în urmatoarele doua game-uri cu Muguruza la serviciu, dar nu a reusit sa profite de ele, iar adversara si-a adjudecat setul cu 6-3, în 33 de minute. Muguruza a câstigat primul game din setul secund, dar Halep a restabilit egalitatea dupa un game dificil, în care a salvat o minge de break. Românca de 23 de ani a jucat din ce în ce mai bine si a încheiat setul cu un sec 6-1.

În decisiv, Halep a început rau, a fost condusa cu 2-0, dar a avut o revenire remarcabila, câstigând trei game-uri consecutive. Muguruza a restabilit egalitatea (3-3), a avut o minge de break într-un moment foarte important, dar Halep a reusit sa revina la conducere (4-3), apoi a realizat break-ul si a luat setul cu 6-3.

"Am schimbat tactica"

Muguruza a reusit 27 de mingi câstigatoare, fata de 19 ale Simonei, dar jucatoarea spaniola a comis 42 de erori nefortate, în timp ce Halep a adunat doar 19. Halep si-a asigurat un cec de 15.375 euro si 100 puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe învingatoarea dintre italianca Sara Errani si kazaha Zarina Dias. Constanteanca are 2-0 în meciurile directe cu Dias si 1-1 cu Errani, pe care a învins-o anul trecut la Doha cu 6-2, 6-0, în 52 de minute. Anul trecut, la Stuttgart, Halep (tot a doua favorita) a fost învinsa în optimi de rusoaica Svetlana Kuznetova, cu 7-5, 7-6 (4). Maria Sharapova este principala favorita si a câstigat ultimele trei editii ale turneului de la Stuttgart. "Am schimbat tactica putin în setul secund, am fost mai agresiva. Am trimis mingile mai rapid si cred ca asta a fost cel mai important moment în acest meci. Pe final am fost atenta si m-am luptat enorm", a spus Simona Halep, dupa prima victorie obtinuta în fata ibericei Garbine Muguruza.

Meciurile dintre Halep si Muguruza:

23 septembrie 2014: Simona Halep - Garbine Muguruza 6-2, 2-6, 3-6 (turul 2 - turneul de la Wuhan)
8 februarie 2015: Simona Halep - Garbine Muguruza 4-6, 3-6 (Fed Cup).
22 aprilie 2015: Simona Halep - Garbine Muguruza 3-6, 6-1, 6-3 (turul 2 - turneul de la Stuttgart)