Inceputul este bun! Simona Halep s-a calificat in turul 2 de la Roland Garros

25 Mai 2015
595 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Simona Halep, numarul trei mondial, s-a calificat în runda a doua a turneului de la Roland Garros, al doilea de Grand Slam al anului, duminica, dupa ce a învins-o pe rusoaica Evghenia Rodina în doua seturi, cu scorul de 7-5, 6-4. Finalista de anul trecut s-a impus dupa o ora si 16 minute, la capatul unui meci în care a parut ca nu forteaza, ca experimenteaza lovituri, apasând pe acceleratie doar în momentele cheie ale partidei.

Dupa ce Rodina (26 ani), jucatoare aflata pe locul 91 în lume, a luat primul ghem al meciului, Halep a câstigat patru jocuri la rând si s-a desprins la 4-1. A urmat o relaxare prematura si Rodina, care a reusit unele lovituri remarcabile, a egalat la 5-5. Simona (a treia favorita) a realizat un nou break, gratie unei duble greseli a rusoaicei, iar apoi si-a adjudecat primul set, în 36 de minute.

În setul secund, cele doua au mers cap la cap pâna la 3-3, când Simona a reusit primul break (4-3), însa Rodina a replicat imediat (4-4). Halep a realizat apoi un nou break (la zero), încheind setul cu 6-4, cu un as. Simona a reusit 24 de lovituri direct câstigatoare (Rodina 20), ambele având câte 26 de erori nefortate.

Halep si-a asigurat un cec de 50.000 de euro si 70 de puncte WTA, iar în turul al doilea o va înfrunta pe câstigatoarea dintre americanca Lauren Davis si croata Mirjana Lucic-Baroni. Românca a învins-o pe Davis (21 ani, 63 WTA) în singurul lor meci, cu 6-2, 6-0, anul acesta, în primul tur la Indian Wells, turneu pe care l-a câstigat apoi. În schimb, Lucic-Baroni (33 ani, 70 WTA) a învins-o pe Halep anul trecut, în turul al treilea la US Open, cu 7-6 (6), 6-2.

România mai are patru reprezentante la Roland Garros pe tabloul de simplu, Irina Begu, cap de serie nr. 30 (va juca împotriva americancei Bethanie Mattek-Sands), Alexandra Dulgheru (contra americancei Nicole Gibbs), Monica Niculescu (cu Carla Suarez Navarro) si Andreea Mitu (împotriva frantuzoaicei Alize Lim).