INCREDIBIL! Steaua rateaza sansa de a redeveni liderul Ligii 1!

11 Mai 2015
1026 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua Bucuresti a ratat sansa de a reveni pe primul loc si de a redeveni favorita la castigarea titlului in Romania. Ros-albastrii au terminat la egalitate, scor 2-2, partida disputata pe teren propriu in compania formatiei Concordia Chiajna, in urma unui meci controlat timp de 90 de minute de formatia antrenata de Costel Galca.

Nicusor Stanciu
a deschis scorul in minutul 28, din penalty, Coltescu aratand punctul cu var dupa ce Chipciu a fost faultat in careul oaspetilor. Boldrin a egalat din penalty in minutul 54, tot el inscriind din lovitura libera golul prin care Concordia a preluat conducerea. Trebuie amintit, insa, faptul ca arbitrul Coltescu a gresit flagrant, lovitura libera fiind acordata in urma unui hent inexistent la Tosca. Scorul devenea 1-2, iar Steaua se indeparta tot mai mult de titlul in Liga 1. Gabriel Iancu a marcat un gol fabulos in minutul 73, iar finalul a fost de foc. Echipa lui Galca a presat timp de 20 de minute, fara a reusi, insa, golul victoriei. Steaua se apropie la un singur punct de ASA Targu Mures, dar, cu doar 3 etape ramase, muresenii raman favoriti la castigarea campionatului. Gaz Metan Medias a realizat surpriza etapei si putea fi echipa care ar fi stabilit campioana in Liga 1 de fotbal. Mediesenii au invins cu scorul de 1-0 fostul lider al campionatului, ASA Targu Mures, prin golul marcat de Bajenaru, in minutul 90. Acesta a sutat puternic din afara careului, iar portarul Stancioiu a ramas fara replica. Pana la acea faza, ambele echipe au ratat ocazii importante, prima repriza apartinand oaspetilor, iar in cea de-a doua, echipa antrenata de Balaur ar fi putut deschide scorul mult mai devreme.

Lupta incinsa la retrogradare

Lupta pentru salvarea de la retrogradare a inceput vineri, cand Pandurii Targu Jiu a intalnit FC Brasov, pe teren propriu. Gorjenii si-au asigurat in mare parte ramanerea in Liga 1, dupa ce au invins cu scorul de 2-0, intr-o partida pe care au dominat-o de la un capat la celalalt. Paul Anton a deschis scorul in minutul 29, cu un sut din afara careului. Brasovenii au fortat egalarea, Zlomislic sutand puternic, dar mingea a trecut pe langa poarta. In repriza secunda, jucatorul gazdelor, Mihai Roman i-a pasat mai intai lui Shalaj, dar acesta a ratat, iar apoi a luat o actiune pe cont propriu si a marcat cel de-al 13-lea gol al sau in acest sezon. Pandurii – FC Brasov s-a incheiat 2-0, iar brasovenii duc in continuare lupte grele pentru ramanerea in Liga 1. Cel de-al doilea meci al etapei s-a consumat la Chiajna, acolo unde Dinamo a invins cu scorul de 2-0 Viitorul lui Gheorghe Hagi. Gazdele au avut primele ocazii ale partidei prin Mitrita si Gavra, dar portarul Marc a scapat de fiecare data fara gol. La pauza, scorul a fost egal, 0-0, ambele echipei irosind cateva ocazii importante de a deschide scorul. Echipa lui Hagi a ratat un penalty la inceputul reprizei secunde, lovitura executata de Mitrea fiind parata de portarul dinamovist. Bucurestenii au deschis scorul in minutul 64 prin Alexe, iar 6 minute mai tarziu, Bunoza a dublat avantajul acestora. Scor final, Viitorul – Dinamo, 0-2, iar Mircea Rednic redebuteaza cu dreptul pe banca lui Dinamo. Sambata, CSMS Iasi a castigat la Craiova, scor 1-0 si va juca si sezonul viitor in Liga 1 de fotbal. Singurul gol al partidei a fost marcat de Alexandru Cretu, in minutul 77, dupa un contraatac, in urma unei greseli a fundasului oltean, Frasinescu.

Clujul poate ramane fara echipa in Liga 1

Petrolul Ploiesti nu a avut mila de Universitatea Cluj si a impins-o spre liga secunda. Ploiestenii au invins cu scorul de 1-0 , prin golul marcat de Ipsa, in minutul 53 al partidei. Studentii au ramas cu 31 de puncte in clasamentul Ligii 1 si raman cu putine sanse pentru ramanerea in elita. In ciuda problemelor din clasament, clujenii fiind pe pozitie retrogradabila dupa decizia federala de retragere a celor 24 de puncte, CFR este la a 2-a victorie consecutiva pe teren propriu.  Echipa lui Dican a spulberat Botosaniul, scor 4-0, intr-o partida fara istoric. Tade a reusit dubla in prima repriza, in scriind primul gol in minutul 11, iar 4 minute mai tarziu dubland avantajul gazdelor. Guima a marcat golul 3 pentru clujeni, iar Chanturia a stabilit scorul final, 4-0, in minutul 93. CFR Cluj are in acest moment 27 de puncte in clasament, iar singura sansa de a evolua si la anul in prima liga este reprimirea celor 24 de puncte.

Rezultatele etapei a 31-a a Ligii 1:

Pandurii – FC Brasov 2-0 Au marcat: Anton (29), Roman (77)

FC Viitorul – Dinamo 0-2 Au marcat: Alexe (64), Bunoza (70)

CS U Craiova – CSMS Iasi 0-1 A marcat: Cretu (77)

Petrolul – U Cluj 1-0 A marcat: Ipsa (53)

CFR Cluj – FC Botosani 4-0 Au marcat: Tade (11, 15), Guima (73), Chanturia (93)

Gaz Metan – ASA Targu Mures 1-0 A marcat: Bajenaru (90)

Steaua – Concordia 2-2 Au marcat: Stanciu (28), Boldrin (54, 63), Iancu (73)

Astazi sunt programate ultimele doua partide ale etapei: Astra Giurgiu – Otelul (18:00) Ceahlaul – Rapid (20:30)

Programul etapei viitoare: FC Botosani – Pandurii (vineri, 18:30) Dinamo – Gaz Metan (vineri, 21:00) CSMS Iasi – CFR (sambata, 16:00) FC Brasov – Steaua (sambata, 18:30) ASA Targu Mures – Petrolul (sambata, 21:00) Concordia – Viitorul (duminica, 16:00) Otelul – Ceahlaul (duminica, 18:30) Rapid – CS U Craiova (duminica, 21:00) U Cluj – Astra Giurgiu (luni, 20:30)