Informatii EXPLOZIVE! Acuzatii de blat la partida dintre Dinamo si Chiajna

23 Februarie 2016
841 Vizualizari | 0 Comentarii
Dinamo a învins-o pe Concordia Chiajna cu un categoric 4-0 si ramâne la 3 puncte în spatele liderului Astra, înaintea meciului direct de la Giurgiu, din ultima etapa a sezonului regulat. O faza care ridica semne de întrebare s-a petrecut la jumatatea primei reprize. Într-un moment în care meciul era întrerupt, la scorul de 1-0, centralul Alexandru Tudor s-a îndreptat catre banca Chiajnei si a avut un dialog scurt cu antrenorul Adrian Falub.

Arbitrul bucurestean le-ar fi transmis oficialilor Concordiei ca fundasii centrali nu îsi apara corect sansele. "Ar fi bine sa scoateti fundasii centrali, pentru ca la orice faza din careu forteaza faultul si cauta sa fie eliminati", i-ar fi spus Tudor lui Falub, la scorul 1-0, pentru Dinamo, a povestit pentru Digi Sport un oficial al Chiajnei. Centralul a primit imediat o replica amuzanta de pe banca oaspetilor: "Da-le planurile peste cap!". În acel moment, Tudor a raspuns: "Cum sa fac asta? Ma fac de râs!".

În momentul dialogului de mai sus, scorul era 1-0 pentru Dinamo. Golul a fost marcat de catre Dorin Rotariu, în minutul 13, dintr-un penalty acordat de arbitru dupa duelul dintre Iulian Mamele si Miha Mevlja. Mamele a primit cartonasul galben si va fi suspendat pentru urmatorul meci din campionat, cu FC Voluntari.

Cristian Tanase, presedintele Concordiei, a declarat, pentru ProSport: "S-a întâmplat ce se întâmpla uneori cu Tudor. Mai stiti vreun arbitru pe care sa-l apuce asa? E singurul din tara. N-am stat pe banca, dar mi-au povestit baietii ceva. N-am vrut, însa, sa ma mai încarc si cu asta, si asa suntem în situatia în care suntem. Oricum, Tudor arata ca Sile Dinicu, da tot timpul din mâini".

Adrian Falub, antrenorul Concordiei, a criticat prestatia fundasilor, dupa înfrângerea cu Dinamo: "E normal sa iei bataie cu 4-0 când joci în halul asta. E inadmisibil sa iei iar goluri din corner, tu ca fundas central sa dea de lânga tine. Si al doilea gol a fost jenant".

Rotariu, din penalty, în minutul, 13, Essombe, în minutele 45 si 61, si Gnohere, în minutul 85, au marcat cele patru goluri ale echipei Dinamo, în meciul de sâmbata, contra Concordiei Chiajna. Dinamo este pe locul doi în Liga 1, cu 47 de puncte, în timp ce echipa antrenata de Adrian Falub se afla pe pozitia a 13-a, cu 17 puncte.

Cum se apara jucatorul?

De partea cealalta, Iulian Mamele a declarat ca jucatorii Chiajnei au fost sicanati de catre centralul Alexandru Tudor pe toata durata partidei. Mai mult de atât, jucatorul Concordiei sustine ca arbitrul îi încuraja pe elevii lui Mircea Rednic. "Se întâmpla în cariera oricarui fotbalist sa prinda o zi mai buna sau mai proasta. Domnul Tudor în timpul meciului le zicea «Bravo, ba, baieti» celor de la Dinamo. Îi încuraja pe tot parcursul meciului. I-am zis ca nu se poate asa ceva chiar în fata noastra si mi-a raspuns ca joaca prea bine si nu are cum sa nu-i laude. La o minge mai lunga îi striga lui Rotariu: «O ajungi, o ajungi, o ajungi!» Am ramas socat. La fiecare faza fixa în careu nici bine nu ne apropiam de cei de la Dinamo si el ne zicea ca se vede din avion ca vrem rosu. Nici bine nu ne apropiam de el si zicea sa luam mâna de pe ei. Ne-a sicanat mereu. Acum am auzit ca s-a dus la Adrian Falub si i-a zis ca suntem blat. Sa ne confirme si noua domnul Tudor afirmatiile astea. N-am facut în viata mea asa ceva si mi-e jena ca sunt pus în postura asta. Nu mai pot, tremur tot. Nici nu ma ascund si nici nu caut scuze. Îmi asum acest lucru. Am jucat slab, n-am dat încredere, am prins o seara mai slaba, se poate întâmpla în viata oricarui sportiv. Sunt barbat si nu ascund acest lucru. Una e sa faci un meci slab, dar ca fotbalist sa auzi ca arbitrul încurajeaza echipa adversa, pur si simplu îti ia tot cheful. Eu cu siguranta ma voi îndrepta împotriva lui Alexandru Tudor. Nu este usor sa muncesti toata viata si sa vina cineva si sa declare asa ceva. Daca el are dovezi sa vina cu dovezi si fara niciun fel de problema eu accept orice. Vorbesc în numele meu", a declarat Iulian Mamele la Digi Sport Matinal.