Infrangere cu georgienii

10 Februarie 2014
1141 Vizualizari | 0 Comentarii
• CSMS Iasi a pierdut la limita, scor 2-3, amicalul din Antalya cu formatia Spartaki Tskinvali (Georgia)

CSMS Iasi a fost învinsa cu scorul de 2-3 (0-2) de formatia georgiana de prima liga Spartaki Tskinvali, sâmbata seara, într-un meci amical disputat în Antalya. Gruzinii au condus la pauza cu 2-0, dar Iasul a revenit in repriza a doua si a restabilit egalitatea prin golurile marcate de stoperul Codrut Cioranu si atacantul Leonard Dobre, jucatori adusi in vara de la Sportul Studentesc. CSMS nu a putut tine de scor, iar pe final Spartaki a marcat golul victoriei, din lovitura libera.

In prima repriza, antrenorul Marius Lacatus a folosit un sistem de joc cu doi inchizatori si un singur varf, iar dupa pauza a revenit la sistemul clasic cu doi atacanti, efectul vazandu-se si pe tabela. Iata ce jucatori a folosit Lacatus in cele doua reprize: Caparco – Bosoi, Radina, Visa, Vladu – Mihalache, Olah – Onofras, Liviu Mihai, Hoxha – Palimaru (în prima repriza), respectiv Dani – Radovic, Cioranu, Avramia, Badic – Calugaru, Novac, Dedu, Tiganasu – Herghelgiu, Dobre.
Acesta a fost primul esec al iesenilor in perioada de pregatire, precedentele doua meciuri amicale fiind incheiate cu acelasi scor, 0-0 cu CS Mioveni (la Rasnov) si cu ACS Poli Timisoara (in Antalya).

CSMS mai are programate trei meciuri amicale în Antalya, dupa urmatorul program: pe 11 februarie cu FK Proleter Novi Sad (Serbia), pe 13 februarie cu FC Avanhard Kramatorsk (Ucraina), pe 15 februarie cu Karpaty Lvov II (Ucraina).