Intrarea este libera! CFR Olimpia ACB Iasi joaca astazi cel mai important meci din istorie

14 Februarie 2015
770 Vizualizari | 1 Comentarii
Iasul va gazdui astazi un moment istoric. Clubul Sportiv CFR aduce din nou la Iasi un meci de Liga Campionilor. De la ora 13:00, in arena CFR, din soseaua Nationala nr. 7-9, este programata mansa a doua din sferturile de finala ale Ligii Campionilor la popice, CFR Olimpia ACB Iasi primind vizita echipei sarbe Kuglaski Klub Belgrad.

La cel mai important joc din istoria ceferistilor ieseni, intrarea spectatorilor va fi libera, in limita locurilor disponibile. Pentru a ajunge în sferturile de finala, ambele combatante au eliminat echipe puternice în optimi, iesenii pe francezii de la Racing Club Strasbourg, iar sârbii pe campionii de la Makpetrol Skopje (FYR Macedonia). Meciul de la arena CFR Iasi va fi arbitrat de internationalul Gheorghe Blasicz (Medias / România).

În meciul tur, din urma cu trei saptamâni, KK Belgrad (Serbia) a învins pe CFR Olimpia ACB Iasi (România) cu scorul de 7-1 la puncte de echipa (16-8 la puncte de set / manse câstigate; 3846 p.d. – 3696 p.d.). Chiar daca a pierdut prima mansa din capitala Serbiei, cu un rezultat de 3696 popice doborâte, gruparea ieseana a realizat un nou record personal pe echipe. "Jucam pentru a cincea oara în Liga Campionilor, dar pentru prima data am ajuns în sferturi, deci în primele opt formatii din Europa, doar cu sportivi români si fara niciun «stranier» printre titulari, un lucru la moda chiar si în popice. Avem un adversar extrem de puternic acum, cu multi componenti din nationala Serbiei, echipa care an de an a urcat pe podiumul întrecerilor mondiale. Vom lupta însa pentru victorie, asta e dorinta noastra pentru meciul retur, sa vedem daca vom si putea sa obtinem acest lucru", a declarat antrenorul-jucator Remus Antimirescu. Învingatoarele din sferturi vor promova la turneul final de patru (final four), de la Straubing (Germania), din perioada 28-29 martie 2015.