Invierea granzilor din Liga I - VIDEO

17 Aprilie 2012
1416 Vizualizari | 0 Comentarii
• Chiar in zilele de Pasti, granzii Steaua, Dinamo, Rapid si FC Vaslui au obtinut victorii importante in Liga I si au redus diferenta fata de liderul CFR Cluj, care nu a scos decat o remiza in deplasarea de la Ploiesti • Steaua a invins cu 2-1 la Galati, Dinamo cu 3-1 la Chiajna, in timp ce Rapidul si FC Vaslui au castigat cu acelasi scor, 3-0, disputele cu nou-promovatele Vointa Sibiu si CS Mioveni

Sarbatorile pascale au fost de bun augur pentru granzii Ligii I de fotbal. Chiar in zilele de Pasti, in etapa cu numarul 26, granzii Steaua, Dinamo, Rapid si FC Vaslui au obtinut victorii importante in Liga I si au redus diferenta fata de liderul CFR Cluj, care nu a scos decat o remiza in deplasarea de la Ploiesti, scor 1-1.

Poate cel mai greu meci l-a avut Steaua, care a invins cu 2-1 pe terenul campioanei Otelul Galati. Cei mai contestati stelisti din ultima vreme au semnat sambata seara revenirea Stelei de la 0-1 la Galati. În prima repriza, pe teren a fost doar Otelul. Dupa cateva teste, galatenii au pus în scena golul prin Didi, o reluare cu capul din 13 metri care l-a survolat pe Tatarusanu. Schimbarea la fata a Stelei a venit o data cu actul secund. Tocmai cei mai huliti doi fotbalisti din ultimul timp au adus fericirea ros-albastrilor. Întai, Tatu a egalat cu capul din pasa lui Tanase, apoi Mihai Costea a închis tabela la 2-1 din assist-ul lui Tatu si o aduce pe Steaua la 3 puncte de liderul CFR.

Tot in deplasare a invins si Dinamo, care a trecut de Concordia Chiajna cu 3-1. Ilfovenii au ratat 4-5 ocazii uriase in primele 30 de minute ale meciului de ieri, dar dupa jumatate de ora Dinamo conducea cu 1-0, dupa reusita lui Marius Alexe. Acelasi Alexe a facut 2-0, in minutul 55, dintr-un penalty “comis” de Petrovic, pentru ca in prelungirile partidei ambele formatii sa mai inscrie cate o data. Ilie Iordache a facut 2-1, iar scorul final a fost stabilit de acelasi Petrovic, care a marcat in proprie poarta dupa o cursa senzationala a lui Tucudean.

Mult mai simplu a fost succesul obtinut de Rapid Bcuresti, care a învins lejer pe Vointa Sibiu, 3-0. Golurile au fost înscrise de Surdu (6), Herea (60) si Deac (69. Giulestenii au ajuns si ei la 4 puncte în spatele liderului CFR Cluj. Rapid a condus la pauza cu 1-0 pe Vointa Sibiu. Surdu a deschis scorul în minutul 6, dupa o faza în care portarul Miron a scos în doua randuri suturile rapidistilor. Giulestenii au cerut un penalty la duelul dintre Grigore si Nicola, dar R. Dumitru a considerat ca mijlocasul gazdelor a cazut prea usor. Jucatorii lui Razvan Lucescu au intrat în jocul de lupta al oaspetilor si n-au mai avut ocazii importante pana la pauza.

Rapidistii au iesit de la cabine hotarati sa rezolve cat mai repede meciul. Soarta partidei s-a decis în minutul 58, cand Tînc a fost eliminat dupa un hent în careu. Herea a transformat penalty-ul si Rapid conducea cu 2-0. Oaspetii n-au mai contat deloc în ofensiva si le-au dat ocazia jucatorilor lui Razvan Lucescu sa preseze. Deac a primit o centrare din banda stanga, si-a preluat nestingherit si l-a învins pe Miron cu un sut la coltul lung.

Tot cu 3-0 a castigat in etapa 26 a Ligii I si FC Vaslui, dar care nu a avut deloc un meci usor cu CS Mioveni. Vasluienii s-au impus prin golurile marcate de Wesley (18 si 80) si R. Costin (65). Mioveniul a avut sansa de a produce surpriza. În minutul 17, Claudiu Ionescu a executat penibil (o scarita care s-a oprit in bratele portarului) penalty-ul scos de Ayza si oaspetii au ratat deschiderea scorului. Un minut mai tarziu, Wesley nu l-a iertat pe Cobrea din lovitura de pedeapsa si a adus Vasluiul în avantaj.

În repriza secunda, oaspetii au ratat o mare oportunitate de a reveni în joc. Ayza a scapat singur cu portarul advers, dar a fost blocat excelent de Borjan. Vasluienii s-au linistit gratie inspiratiei lui Raul Costin. Mijlocasul care l-a înlocuit în prima repriza pe N'Doye a prins un sut de senzatie de la 20 de metri si a dus scorul la 2-0. Wesley a realizat "dubla" în minutul 80, cu un sut la coltul lung.
In etapa 26 din Liga I s-au disputat si cateva partide importante in lupta din subsolul clasamentului pentru evitarea retrogradarii. Astra a învins categoric pe Sportul în Regie, 4-0. Golurile au fost marcate de Fatai (45+1), Oprsal (66), Spadacio (70) si Amorim (78).
Emotii mari cu retrogradarea are si FCM Targu Mures, care a pierdut sambata clar pe terenul Pandurilor Targu Jiu, scor 2-0. Lemnaru a deschis scorul în minutul 21, cu o lovitura de cap din 6 metri, dupa o centrare perfecta a lui Vlad. Ibeh a închis tabela în minutul 59, cu un sut plasat la coltul lung.

Amenintata cu retrogradarea este si Gaz Metan Medias, care ieri a fost invinsa cu 3-0 de Universitatea Cluj. Clujenii lui Niculescu au dominat clar prima repriza, fara ca oaspetii sa reuseasca vreun sut pe poarta. Plesca a scos bine sutul lui D. Popa, dar n-a mai putut bloca si lovitura de cap a lui Bostina, 1-0! În minutul 40, Grozav a plecat lansat pe partea stanga si l-a învins si el pe Plesca. Nou-intratul Draghici a închis tabela cu o finalizare la coltul lung (89) si antrenorul Claudiu Niculescu este neinvins (3 victorii si 3 remize) pe banca tehnica a clujenilor.