Juventus a revenit pe primul loc in Serie A

19 Februarie 2012
580 Vizualizari | 0 Comentarii
juve catania

Juventus Torino a caştigat cu scorul de 3-1 partida de pe teren propriu cu formaţia Catania, din cadrul etapei a 14-a a campionatului de fotbal al Italiei, disputată sambătă seara, revenind astfel pe prima poziţie a clasamentului.

Catania a deschis scorul rapid, prin Pablo Barrientos, însă Andrea Pirlo a restabilit egalitatea, în minutul 22, Juve tranşand soarta partidei după pauză, graţie reuşitelor lui Giorgio Chiellini (min.74) şi Fabio Quagliarella (min.80). Succesul torinezilor a fost facilitat, însă, şi faptul că oaspeţii au evoluat în 10 jucători din minutul 65, după eliminarea lui Marco Motta.

In urma acestui succes, 'Bătrana doamnă' s-a distanţat la două puncte de AC Milan, care va juca duminică, în deplasare, cu echipa lui Adrian Mutu, Cesena, penultima clasată.

Vineri, în primele două jocuri din Serie A s-au consemnat următoarele rezultate:

Fiorentina - Napoli 0-3

Au marcat: Cavani (3, 55), Lavezzi (90+1)

Inter Milano - Bologna 0-3

Au marcat: Di Vaio (37, 38), Acquafresca (85)

Fundaşul Cristian Chivu a fost doar rezervă la Inter în acest joc.

Duminică au loc meciurile Lecce - Siena, AS Roma - Parma, Novara - Atalanta, Genoa - Chievo, Cesena - AC Milan, Udinese - Cagliari, Palermo - Lazio.

Clasament: 1.Juventus - 49 pct, 2.AC Milan - 47 pct, 3.Lazio Roma - 42 pct, 4.Udinese - 41 pct, 5.Napoli - 37 pct, 6.Inter - 36 pct etc.