Liverpool trece de Manchester United si merge in optimile Cupei Angliei

28 Ianuarie 2012
485 Vizualizari | 0 Comentarii
Dirk Kuyt
FC Liverpool s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Angliei la fotbal, impunandu-se cu 2-1 (1-1) în faţa rivalei Manchester United, în cel mai aşteptat meci din turul 4 al competiţiei, disputat sambătă după-amiază pe Anfield Road.

'Cormoranii' au deschis scorul prin Daniel Agger (min.21), dar oaspeţii au reuşit să egaleze în finalul primei reprize, prin sud-coreeanul Park Ji-Sung (min.40). FC Liverpool a marcat golul calificării cu două minute înaintea expirării timpului regulamentar de joc, prin olandezul Dirk Kuyt (min.88).

Intr-un alt meci din această fază a competiţiei, Chelsea Londra s-a impus cu 1-0 pe terenul concitadinei Queens Park Rangers, prin golul lui Juan Mata (min.62 din penalty).