Lovitura de teatru pe Arena Nationala. Steaua a pierdut in fata Petrolului

10 Aprilie 2015
685 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua Bucuresti a pierdut cu scorul de 0-1 meciul din etapa a 25-a, disputat pe teren propriu, in compania formatiei Petrolul Ploiesti. Prahovenii au dat lovitura pe Arena Nationala in minutul 90, dupa un contraatac in superioritate numerica, concretizat de catre Nepomuceno cu un sut la firul ierbii, printre picioarele portarului Arlauskis.

Petrolul nu mai castigase pe terenul Stelei din 1999, cand galben-albastrii invinsesera cu scorul de 4-1 in Ghencea. In urma acestei infrangeri, ASA Targu Mures s-a apropiat la doar 4 puncte de Steaua, formatia bucuresteana urmand a se deplasa etapa viitoare la Giurgiu, pentru partida impotriva Astrei. La meciul de aseara a asistat si Gigi Becali, cel care a fost eliberat in urma cu cateva zile din arest.

Se aprinde lupta la retrogradare

Tot ieri, in etapa a 25-a a Ligii I de fotbal, Ceahlaul Piatra Neamt a castigat cu scorul de 2-0 pe terenul echipei FC Brasov si a reintrat in lupta pentru evitarea retrogradarii. Vlad Achim a deschis scorul in minutul 11, dupa ce Gabi Matei a fost eliminat de la gazde, iar arbitrul Coltescu a dictat penalty pentru moldoveni. Doru Popadiuc a majorat scorul la 2-0 in minutul 71, iar cele 3 puncte o aduc pe Ceahlaul la egalitate cu Rapid Bucuresti, pe locurile 15-16, la 5 puncte de prima pozitie neretrogradabila.

In cel de-al doilea meci al zilei, Pandurii Targu Jiu si Astra Giurgiu au terminat la egalitate, scor 1-1. Spataru de la giurgiuveni a fost eliminat in minutul 21, dar gazdele au reusit sa invinga apararea alb-negrilor abia in minutul 69, prin Cordos. Formatia antrenata de Dorinel Munteanu a egalat pe final de meci, prin Takayuki Seto, dupa un sut al acestuia din afara careului.