Lucian Bute, cel mai bun dintre romani!

21 Martie 2011
974 Vizualizari | 0 Comentarii
Pugilistul Lucian Bute le-a mai facut o dimineata fericita romanilor. Sportivul galatean si-a aparat pentru a saptea oara titlul de campion mondial IBF la categoria supermijlocie. Românul l-a învins prin K.O. pe irlandezul Brian Magee, în repriza a zecea. Încurajat de peste 12.000 de oameni, Lucian Bute a avut parte de o primire de adevarat campion. Pugilistul român a intrat în arena pe acordurile celor de la U2, fiind întampinat cu urale si aplauze de publicul canadian.
Primele patru reprize au fost destul de echilibrate, cu un plus pentru român. Bute a reusit sa castige trei dintre ele, 10-9, în timp ce pentru cea de-a doua arbitrii au decis sa acorde numar de puncte egale, 10-10. A cincea runda i-a apartinut irlandezului, 10-9, care a fost mai ofensiv. Chiar daca Lucian a încercat sa-si contracareze adversarul, Magee a reusit o serie de lovituri foarte bune. În cea de-a sasea runda, românul s-a dezlantuit si a preluat controlul partidei. Sustinut de public, Bute i-a aplicat un croseu de stanga la ficat, care l-a trimis pe Magee la podea. Acelasi scenariu s-a petrecut si în urmatoarea runda. Bute a fost din ce în ce mai ofensiv si l-a trimis de doua ori la podea pe Magee, care a fost salvat la limita de gong. În urmatoarele doua reprize, meciul dintre cei doi s-a mai echilibrat, irlandezul a revenit si a încercat sa-l surprinda pe român cu mai multe lovituri, însa Bute a fost atent de fiecare data si si-a pastrat avantajul. Repriza a zecea a fost din nou decisiva pentru Lucian Bute! Românul l-a pus la pamant pe irlandez pentru a patra oara, de aceasta data si pentru ultima, reusind sa obtina o noua victorie prin knock-out! "Buna dimineata, români! Multumesc ca ati fost alaturi de mine si ca v-ati trezit din nou asa devreme ca sa ma sustineti! Va iubesc si va multumesc! Sunt multumit de meciul pe care l-am facut. A fost un meci greu pentru ca Magee si-a dorit foarte mult centura si a atacat mult. Sunt fericit pentru spectacolul pe care l-am oferit. E o onoare pentru mine ca am reusit sa îi fac pe români fericiti. Înca nu stiu ce va urma, sper din tot sufletul ca în aceasta vara sa boxez în România. Îmi doresc din tot sufletul sa boxez în tara. Am muncit mult pentru acest meci, nu am fost în Miami pentru vacanta. Am studiat cu atentie adversarul. În primele reprize l-am tatonat si apoi mi-am dat drumul. Eram pregatit pentru un meci de 12 reprize. Înca o data multumesc românilor!", a spus Bute. In schimb, antrenorul Stephane Larouche a declarat ca elevul sau nu a facut cel mai bun meci cu Brian Magee, însa evolutiile mai bune vor fi la partidele mai importante, a informat rds.ca. "Nu a fost cea mai buna evolutie, însa aceasta va veni la meciurile mai importante."
Larouche a glumit si pe seama ultimului meci în care Bute a trait "orgasmul" oricarui pugilist, învingându-l pe Jesse Brinkley datorita unui upercut de stânga. "De data asta, am avut prea multe orgasme!", a glumit Larouche. Acesta l-a laudat si pe Brian Magee: "Magee a fost periculos si curajos, ca un adevarat irlandez. Este greu sa nu iubesti oameni ca el".
Pugilistul român a cucerit titlul mondial în octombrie 2007, cand a trecut prin K.O. de columbianul Alejandro Berrio. Au urmat sapte confruntari în care Lucian Bute a reusit de fiecare data sa bifeze victoria.

Page time :0.1618 (s) | 34 queries | Mysql time :0.014587 (s)