Lyon s-a calificat in optimile Cupei Ligii Frantei

1 Februarie 2012
434 Vizualizari | 0 Comentarii
lyon lorient

Olympique Lyon s-a calificat marţi seara în finala Cupei Ligii franceze la fotbal, după ce a învins pe Lorient, în deplasare, cu scorul de 4-2, după prelungiri, în semifinalele competiţiei.

Lyonezii, caştigători ai Cupei Ligii în 2001 şi finalişti în 2007, ţintesc primul lor trofeu după o pauză de patru ani. Ultimul act al competiţiei se va consuma pe 14 aprilie (Stade de France), cu învingătoarea din semifinala Olympique Marseille - Nice.

Lorient a condus cu 2-0, goluri Innocent Emeghara (60) şi Monnet-Paquet (68), dar Lyon a avut o revenire remarcabilă, marcand prin Lacazette (80) şi prin Briand (90+4), care a trimis meciul în prelungiri. Gomis (102) şi Lacazette (120+2) au parafat victoria şi calificarea lui OL.