Manchester a spulberat visele nemtilor

26 Aprilie 2011
762 Vizualizari | 0 Comentarii
Schalke 04 Manchester 0 2

Manchester United a facut un pas urias spre finala Champions League, de pe Wembley, dupa ce a invins pe Schalke 04 in deplasare, cu scorul de 2-0, in mansa tur a primei semifinale. Echipa engleza a dominat autoritar meciul, a ratat o sumedenie de ocazii si s-a impus la final mai mult decat meritat cu scorul de 2-0 (0-0). Veteranul Ryan Giggs a deschis scorul in minutul 67 din pasa lui Wayne Rooney, pentru ca doua minute mai tarziu acesta din urma sa stabileasca rezultatul final. Inca din debutul partidei echipa pregatita de Sir Alex Ferguson si-a aratat superioritatea in fata germanilor de la Schalke, pe care i-au impins in fata propriului careu de 16 metri. In minutul 67, Giggs a deschis scorul cu un sut pe sub portarul Neuer, dupa o pasa geniala a lui Rooney. Imediat s-a facut 2-0 pentru "diavoli", Wayne Rooney marcand din 12 metri (‘70), de aceasta data cel cu pasa luminoasa fiind mexicanul Hernandez. Schalke nu a reusit sa marcheze nici macar golul de onoare, iar sansele de a prinde finala sunt minime, deoarece e greu de crezut ca United poarte pierde acasa un asa avantaj.

Schalke: Neuer - Uchida, Matip, Metzelder, Sarpei (Escudero '73) - Farfan, Papadopoulos, Jurado (Draxler '83), Baumjohann (Kluge '53) - Edu, Raul. Antrenor: Ralf Rangnick

Manchester United: van der Sar - Fabio, Ferdinand, Vidic, Evra - Valencia, Carrick, Giggs, Park (Scholes '73) - Rooney (Nani '83), Hernandez (Anderson '73). Antrenor: Sir Alex Ferguson
Arbitru: Carlos Velasco Carballo - Roberto Alonso Fernandez, Jesus Calvo Guadamuro, Carlos Clos Gomez si Antonio Rubinos Perez (toti din Spania)