Manchester City, egal dramatic acasa cu Sunderland

1 Aprilie 2012
498 Vizualizari | 0 Comentarii
sunderland

Manchester City a făcut un pas greşit care se poate dovedi decisiv în lupta pentru titlu, după ce a salvat in extremis doar un egal, 3-3, pe teren propriu, cu Sunderland, sambătă, în etapa a 31-a a campionatului de fotbal al Angliei, după ce oaspeţii au condus cu 3-1.

Suedezul Sebastian Larsson a deschis scorul, Balotelli a restabilit egalitatea doar pentru cateva minute, pentru că danezul Bendtner a readus oaspeţii în avantaj. Larsson a reuşit dubla după pauză, iar City a punctat de două ori în ultimele minute pentru acest egal.

QPR a produs cealaltă surpriză a zilei în Premier League, prin victoria cu 2-1 în faţa concitadinei Arsenal.

West Bromwich Albion, fără Gabriel Tamaş în lot, a fost învinsă cu 2-0 de Everton.

Rezultate:

Fulham - Norwich City 2-1 Clint Dempsey 3, Damien Duff 13, respectiv Aaron Wilbraham 77.

Queens Park Rangers - Arsenal 2-1 Adel Taarabt 22, Samba Diakite 66, respectiv Theo Walcott 37.

Everton - West Bromwich Albion 2-0 Gareth McAuley 18 (autogol), Victor Anichebe 68.

Wolverhampton Wanderers - Bolton Wanderers 2-3 Michael Kightly 53, Matt Jarvis 88, respectiv Martin Petrov 63 - penalty, Marcos Alonso 80, Kevin Davies 84.

Wigan Athletic - Stoke City 2-0 Antolin Alcaraz 55, Victor Moses 90+3.

Manchester City - Sunderland 3-3 Mario Balotelli 43 - penalty, 85, Aleksandar Kolarov 86, respectiv Sebastian Larsson 31,55, Nicklas Bendtner 45+4.

Aston Villa - Chelsea 2-4 James Collins 77, Eric Lichaj 80, respectiv Daniel Sturridge 9, Branislav Ivanovic 51,83, Fernando Torres 90+2.

Manchester United este lider, cu 73 puncte (30 jocuri), urmată de Manchester City, 71 p, Arsenal, 58 p, Tottenham Hotspur, 55 p (30 j), Chelsea, 53 p, Newcastle United, 50 p (30 j), etc.