Manchester nu are rival in Anglia

12 Aprilie 2011
794 Vizualizari | 0 Comentarii
Manchester United Chelsea 2 1
Manchester United a invins Chelsea cu scorul de 2-1 si s-a calificat in semifinale cu scorul general de 3-1. Partida de aseara a fost mult mai intensa decat meciul tur de saptamana trecuta. Inceputul de partida a apartinut clar oaspetilor, acestia ratand 3 ocazii de gol in primele minute prin Ramires (6), Anelka (14) si Lampard (16). Pana la pauza gazdele au echilibrat meciul si au reusit sa intre la cabine in avantaj dupa o superba faza de atac colectiva. Balonul a trecut pe la jumatate de echipa si a ajuns pe dreapta la Giggs care a centrat si Chicharito Hernandez l-a impins in plasa (‘43). In repriza secunda tot oaspetii au inceput mai bine, insa ocaziile mari au lipsit. In minutul 70, partida parea ca s-a rupt, odata cu al doilea cartonas galben primit de Ramires, insa a picat imediat golul egalizator al lui Drogba. Nici nu au avut timp sa se bucure oamenii lui Ancelotti si Petr Cech a fost nevoit sa scoata din nou balonul din plasa, dupa ce Giggs l-a gasit pe Park Ji-Sung si acesta a inscris cu un sut in diagonala, la coltul lung stabilind rezultatul final. In semifinale, Manchester va juca impotriva invingatoarei dintre Schalke sI Inter (scor 5-2 in meciul tur).