Manchester United si Arsenal, calificate in 16-imile Cupei Angliei

17 Ianuarie 2013
431 Vizualizari | 0 Comentarii
Manchester United şi Arsenal Londra s-au calificat în şaisprezecimile de finală ale Cupei Angliei la fotbal, învingând pe teren propriu, cu acelaşi scor (1-0), formaţiile Swansea City şi, respectiv, West Ham United, în turul III al competiţiei.

Cele două partide s-au rejucat miercuri, după ce primele confruntări se încheiaseră nedecis (2-2, în ambele cazuri).

Manchester United a dispus Swansea graţie reuşitei din minutul 9 a atacantului Wayne Ronney, revenit pe gazon după o pauză de trei săptămâni, cauzată de o accidentare la genunchi. Internaţionalul englez a ratat şi o lovitură de la 11 m, şutând peste poartă, cu 12 minute înainte de finalul jocului. Elevii lui Sir Alex Ferguson vor juca în şaisprezecimi, pe teren propriu, cu Fulham.

Arsenal Londra a înscris golul victoriei în finalul partidei cu concitadina West Ham United, prin Wilhere (min.86), după ce a dominat clar partea secundă a jocului, ratând mai multe ocazii. Viitoarea adversară a 'tunarilor' va fi echipa de ligă secundă Brighton and Hove, care a reuşit să o elimine pe Newcastle United în turul III.