Tenis

Marius Copil s-a calificat in sferturi la Heilbronn

25 Ianuarie 2013
505 Vizualizari | 0 Comentarii
Tenismanul român Marius Copil s-a calificat în sferturile de finală ale turneului challenger de la Heilbronn (Germania), dotat cu premii totale de 85.000 de dolari, după ce a dispus, joi, de cehul Jan Hajek (N. 7), cu 6-4, 7-5.

Copil, care a reuşit nu mai puţin de 20 de aşi (faţă de 6 ai adversarului), s-a impus după o oră şi 3 minute de joc.

Marius Copil şi-a asigurat un cec de 2.480 euro şi 20 de puncte ATP, iar în sferturile de finală va juca împotriva învingătorului din meciul Olivier Rochus (Belgia) - Philipp Petzschner (Germania).

Tot joi, Adrian Ungur (N. 5) a fost învins de necunoscutul german Jan-Lennard Struff, cu 3-6, 6-3, 6-3, în optimile de finală şi se va alege pentru participare cu 885 de euro şi 9 puncte ATP.

Florin Mergea şi germanul Philipp Marx, favoriţii nr. 4, s-au calificat în sferturile de finală al dublu, după victoria cu 3-6, 6-2, 10-5 în faţa cuplului slovaco-german Karol Beck/Andre Begemann. Următorii adversari vor fi învingătorii din meciul Jan Hajek (Cehia)/Denis Molcianov (Ucraina) - Andreas Beck/Nils Langer (Germania).

Toţi cei trei români au fost convocaţi la echipa României pentru meciul de Cupa Davis cu Danemarca.