Meci de Liga Campionilor la Iasi! CFR Olimpia ACB Iasi forteaza intrarea in turneul final

11 Februarie 2015
763 Vizualizari | 0 Comentarii
Singurul club din Iasi care reprezinta orasul cu cinste in fazele superioare ale cupelor europene, CFR Olimpia ACB Iasi, aduce din nou Liga Campionilor in capitala Moldovei. Mansa a doua din sferturile de finala ale Ligi Campionilor la popice programeaza sâmbata, pe 14 februarie 2015, de la ora 13:00, meciul dintre CFR Olimpia ACB Iasi si Kuglaski Klub Belgrad (Serbia), meciul fiind gazduit de arena CFR Iasi, din soseaua Nationala nr. 7-9, acolo unde spectatorii vor avea intrarea libera.

Pentru a ajunge în sferturile de finala, ambele combatante au eliminat echipe puternice în optimi, iesenii pe francezii de la Racing Club Strasbourg, iar sârbii pe campionii de la Makpetrol Skopje (FYR Macedonia). Meciul de la arena CFR Iasi va fi arbitrat de internationalul Gheorghe Blasicz (Medias / România).

În meciul tur, din urma cu trei saptamâni, KK Belgrad (Serbia) a învins pe CFR Olimpia ACB Iasi (România) cu scorul de 7-1 la puncte de echipa (16-8 la puncte de set / manse câstigate; 3846 p.d. – 3696 p.d.). Chiar daca a pierdut prima mansa din capitala Serbiei, cu un rezultat de 3696 popice doborâte, gruparea ieseana a realizat un nou record personal pe echipe. Daca analizam rezultatul la capitolul "popice doborâte", putem mentiona ca sârbii, cu o diferenta de numai 150 "bete" fata de oaspetii de atunci, au fost mai buni decât iesenii doar cu 1,98%. "Jucam pentru a cincea oara în Liga Campionilor, dar pentru prima data am ajuns în sferturi, deci în primele opt formatii din Europa, doar cu sportivi români si fara niciun «stranier» printre titulari, un lucru la moda chiar si în popice. Avem un adversar extrem de puternic acum, cu multi componenti din nationala Serbiei, echipa care an de an a urcat pe podiumul întrecerilor mondiale. Vom lupta însa pentru victorie, asta e dorinta noastra pentru meciul retur, sa vedem daca vom si putea sa obtinem acest lucru", a declarat antrenorul-jucator Remus Antimirescu. Învingatoarele din sferturi vor promova la turneul final de patru (final four), de la Straubing (Germania), din perioada 28-29 martie 2015.

Lotul CFR Olimpia ACB Iasi pentru meciul de sambata: Antimirescu Catalin-Remus, Cercel Ion, Ciurdea Costica, Cucu Iulian Gabriel, Hordila Ioan, Manea Manel, Opinca Florin, Tudorie Bogdan, Veres Gyula. Oficiali: Antimirescu Catalin-Remus (antrenorul echipei si antrenor federal la FR Popice-Bowling), Pipa George-Radu (presedinte), Teodorescu Dan-Stefan (director sportiv si ofiter de presa). Revenit din 1. Bundesliga din Germania la CFR Olimpia ACB Iasi de la 1 ianuarie 2015, sportivul Paul Ciprian ROHOTIN nu are drept de joc acum pentru echipa ieseana, în Liga Campionilor, ci numai în campionatul intern.