Meci suspect in preliminariile Cupei Mondiale 2014

1 Martie 2012
520 Vizualizari | 0 Comentarii
wc2014

Meciul Bahrein - Indonezia (10-0), încheiat cu un scor neverosimil între 2 echipe de valoare apropiată în preliminariile CM 2014, va fi investigat de departamentul de securitate al FIFA, a anunţat forul internaţional de fotbal.

FIFA a precizat că avandu-se în vedere rezultatele directe între cele 2 ţări şi în interesul de a menţine încrederea în fotbal, departamentul de securitate va face o anchetă de rutină în acest joc.

Bahrein avea nevoie de o victorie la 9 goluri, coroborată cu un eşec al Qatarului în meciul cu Iran, pentru a trece în următoarea fază a preliminariilor CM 2014. Qatar a reuşit însă o remiză, 2-2, în Iran cu un gol marcat în minutul 86, care i-a adus locul 2 în grupa E.

Indonezia, fără şanse de calificare, a aliniat o echipă din care lipseau cei mai buni jucători, suspendaţi de propria federaţie pentru că au luat parte la o superligă independentă de forul naţional.

Bahrein a beneficiat în timpul jocului de 2 lovituri de pedeapsă, iar arbitrul libanez Andre El Hadded l-a eliminat pe portarul indonezian după 2 minute.

Cele 2 echipe s-au înfruntat de 6 ori înaintea acestui joc, reuşind fiecare 2 victorii şi 2 remize. Bahrein nu caştigase niciun meci precedent la mai mult de 2 goluri diferenţă. Agerpres.