Meciuri maraton in istoria sportului

30 Ianuarie 2012
578 Vizualizari | 0 Comentarii
Nadal vs Djokovic
Finala dintre Novak Djokovic si Rafael Nadal de la Australian Open a stabilit un nou record de durata pentru un ultim act in seria Grand Slam. Cele 5 ore si 53 de minute petrecute de cei doi finalisti pe terenul de tenis se inscriu intr-o paleta a celor mai lungi meciuri din istoria sportului.
Desi primii doi jucatori lumii au disputat cea mai lunga finala din istoria turneelor de Grand Slam, recordul de durata pentru o partida de tenis a fost stabilit in urma cu doi ani la Wimbledon de John Isner si Nicolas Mahut. Cei doi au disputat un meci intins pe durata a 11 ore si 5 minute, si care s-a incheiat dupa trei zile cu 70-68 in setul decisiv. Numai ultimul set a avut o durata de opt ore, iar Isner a servit 113 asi.
Meciuri record au fost si in fotbal. De notorietate este intalnirea dintre Arsenal Londra si Sheffield Wednesday din 1979, cand cele doua echipe au rejucat de patru ori intalnirea din turul trei al Cupei Angliei. Primul meci s-a incheiat cu scorul de 1-1, al doilea cu acelasi scor, pentru ca urmatoarele doua sa se termine 2-2 si 3-3. In cele din urma Arsenal s-a impus cu 2-0. Cu opt ani in urma Oxford City si Alvechurch avusesera nevoie de sase rejucari pentru ca echipa din urma sa se impuna cu 1-0 si sa avanseze in turul trei al Cupei Angliei. Regula rejucarii este valabila si in prezent.
Snookerul nu face abatere de la regula, iar meciul dintre Dennis Taylor si Steve Davis din frame-ul 35 al finalei Campionatului Mondial din 1985 a intrat in legenda ‘sahului’ cu bile. Ultimul frame al meciului a avut o durata de 68 de minute, iar nord-irlandezul Taylor a castigat dupa ce a fructificat a patra sansa la bila neagra. In total meciul a avut o durata de 14 ore si 50 de minute, iar audientele TV au fost impresionante pentru acea perioada: 18.5 milioane de telespectatori.
Un alt meci intrat in istorie pentru durata a fost cel de sah dintre Anatoly Karpov si  Gary Kasparov disputat in 1984 pentru titlul mondial. Karpov a inceput tare si l-a condus pe Kasparov cu 4-0. Mai tanar cu 12 ani decat oponentul sau, Kasparov a imbratisat o strategie de uzura. Dupa cinci luni Karpov avea cinci victorii, Kasparov trei, iar alte 40 de partide se incheiasera cu remiza. Meciul a fost intrerupt din cauza preocuparii organizatorilor pentru sanatatea celor doi jucatori. Finala a fost rejucata un an mai tarziu pentru o limita de 24 de jocuri, iar Kasparov s-a impus cu 13-11.

Sursa: Onlinesport