Meciuri soc in optimile Europa League

15 Martie 2012
1256 Vizualizari | 0 Comentarii
Dupa rezultatele înregistrate în mansele tur ale partidelor contând pentru optimile Ligii Europa, avem destul de putine favorite la calificare si nici una certa. Cel mai asteptat meci al returului este, cu siguranta, Bilbao - Manchester United. În tur, bascii s-au impus cu 3-2, dar rezultatul nu a reprezentat o surpriza, dintr-un motiv foarte simplu: trupa lui Bielsa a fost mai buna.

Toata lumea asteapta acum reactia lui United:  si-au luat "diavolii" gândul de la calificare sau, dimpotriva, noul lider din Premier League va forta pe San Mames succesul si accederea în faza urmatoare a competitiei?

Si cealalta formatie din Manchester are de remontat un esec suferit în tur: City a fost învinsa cu 1-0 de Sporting, la Lisabona. Statistica jocurilor de acasa - 21 de partide oficiale în acest sezon, 18 victorii, 15 la mai mult de un gol - le da sperante maxime fanilor echipei gazda. Totusi, în afara extrem de motivatului adversar, Aguero si compania vor mai trebui sa depaseasca un obstacol. Este vorba de moral, putin sifonat dupa înfrângerea bifata în week-end, la Swansea, rezultat în urma caruia City a cedat rivalei locale sefia ierarhiei din PL.

Twente a câstigat mincinos turul cu Schlake, unicul gol al meciului fiind marcat dintr-un penalty inventat de "centralul" scotian Thompson. Huntelaar si compania vor sa-si ia revansa în returul de la Gelsenkirchen, iar alb-albastrii au prima sansa sa isi atinga tinta. În acest sezon, trupa lui Stevens are, pe propriul teren, 14 victorii în 18 meciuri oficiale! Totusi, mari emotii în 16-imile Europa League, cu o calificare transata în fata Victoriei Plzen, abia dupa doua reprize de prelungiri!

Udinese este aproape de a pune capat aventurii europene. Turul cu AZ a fost pierdut cu 0-2, rezultat ce cu greu poate fi întors în aceasta mansa secunda, mai ales ca trupa lui Guidolin nici nu pare a traversa cea mai buna perioada a sezonului: doar doua victorii în ultimele noua partide oficiale!

Besiktas a pierdut cu 1-3 la Atletico, iar un succes cu 2-0 al gazdelor, sau cu un scor de calificare, pare extrem de improbabil: sub comanda lui Simeone, adica în 13 meciuri, trupa din Madrid a încasat mai mult de un gol doar de la Barcelona. În plus, a marcat în 10 din confruntarile amintite.

Hannover - Standard se joaca, desi remiza la 2 din tur avantajeaza gruparea germana. Ol. Pireu are prima sansa la calificare, dupa succesul cu 1-0 de la Harkov. Si Valencia este cu un picior în sferturi. Totusi, calificarea "liliecilor" era o certitudine, daca PSV nu marca de doua ori pe Mestalla, în ultimele 7 minute ale jocului si la scorul de 0-4.