Mihai Marinescu, locul 3 la general dupa prima etapa din Formula 2

18 Aprilie 2011
684 Vizualizari | 0 Comentarii
Mihai Marinescu
Aflat în al doilea sezon de Formula 2, Mihai Marinescu a început sa aiba si performante notabile. Pilotul roman a încheiat prima etapa a sezonului 2011 pe pozitia a treia, dupa ce a reusit doua curse de exceptie pe circuitul de la Silverstone. Romanul, care a terminat pe locul patru în prima cursa si pe locul cinci în a doua cursa din Anglia, are 22 de puncte, în timp ce Mirko Bartolotti, liderul clasamentului, are 43 de puncte. Pe locul doi se regaseste spaniolul Miki Monras, cu 40 de puncte, în timp ce pozitia a patra e ocupata de debutantul Christopher Zanella, cu 21 de puncte.
"Beu" Marinescu are un obiectiv foarte clar în acest al doilea sezon din Formula 2, sa prinda podiumul la toate cursele si sa prinda perioada de teste pentru Williams F1, de la finalul anului. Pentru asta însa trebuie sa castige titlul, acesta fiind unul din premiile ce-i revin învingatorului! Romanului nu îi va însa deloc usor, pentru ca va avea de luptat cu unul din cei mai talentati tineri piloti ai momentului, italianul Mirko Bartolotti, un pilot care a facut parte din programul Red Bull Junior Academy si care a testat în perioada de pauza pentru teamul austriac, dar si pentru Ferrari.