MINUNAT! CSMS a inceput returul cu o victorie uriasa pe terenul echipei lui Gica Hagi

21 Februarie 2015
1273 Vizualizari | 1 Comentarii
Ce debut fantastic de retur pentru CSMS Iasi. Echipa lui Nicolo Napoli a invins cu scorul de 3-0, in deplasarea de la Chiajna, pe Viitorul Voluntari, in prima partida din etapa 18 a Ligii I de fotbal. Iesenii au facut un meci perfect, au marcat prin Ciucur (2) si Plamada si de acum sperantele la evitarea retrogradarii incep sa aiba si o sustinere in realitate.

Meciul a inceput cu o ocazie uriasa a gazdelor. In minutul 4, Tanase a primit un balon in careu si ramas singur cu portarul Grahovac nu a reusit sa-l invinga, ratand o sansa incredibila de a deschide scorul. Sarbul din poarta iesenilor a blocat cu un reflex de senzatie, dar in urma contactului cu Tanase s-a accidentat si nu a mai putut continua partida, fiind inlocuit cu italianul Caparco. A urmat o perioada de acalmie in meci, liniste intrerupta doar de lovitura libera executata de Mitrea, de la 19 metri, dar mingea a fost retinuta fara probleme de Caparco. In minutul 25, CSMS a dat lovitura la Chiajna. Ciucur a plecat din banda dreapta a atacului iesean, a luat o actiune pe cont propriu, s-a distrat cu defensiva gazdelor, a intrat in centru si a inscris cu un sut plasat la coltul lung. Jucatorii lui Gica Hagi nu si-au revenit din pumni si 12 minute mai tarziu, Onduku a sutat din afara careului, fara sa-i puna probleme mari lui Buzbuchi. In al doilea minut de prelungiri, iesenii au avut un corner, iar Plamada a profitat de o balbaiala in careul Viitorului si a inscris pentru 2-0.

Ciucur a facut show

Dupa pauza, jucatorii lui Nicolo Napoli s-au aparat extraordinar, jucand aproape perfect in defensiva. Gica Hagi a mutat ofensiv, s schimbat sistemul, in 3-4-3, dar degeaba, pentru ca echipa lui nu si-a creat prea multe ocazii de poarta. La trei minute de la reluare, Mitrea a sutat de la 25 de metri, insa balonul a fost deviat peste poarta. Au urmat patru minute in care Bonilla ar fi putut marca, dar a trimis de fiecare data pe langa poarta ('57, cu capul si 61, cu un sut afara). In replica, mai preiculosi au fost tot elevii lui Nicolo Napoli, care au trecut pe langa golul 3 in minutul 83, cand Golubovici si-a facut bine o minge la marginea careului si a trimis putin alaturi, o faza la care Buzbuchi era batut. Pana la urma, CSMS a marcat si golul 3, prin acelasi Ciucur, care a dovedit ca este intr-o forma de zile mari. Jucatorul, nascut la Dorohoi, l-a driblat pe Mitrea in marginea careului de 16 metri si a inscris cu un sut plasat, stabilind si scorul final al partidei. Dupa acest succes, cel putin pana la disputarea celorlalte partide din runda cu numarul 18, CSMS urca pe locul 15 in clasament, la doar 3 puncte de locurile care asigura salvarea de la retrogradare. Etapa viitoare, sambata, 28 februarie, de la ora 18.00, CSMS joaca acasa cu Gaz Metan Medias.

Dupa meci, Nicolo Napoli, antrenorul CSMS Iasi, era extrem de fericit pentru victorie: "Ma bucur foarte mult pentru baieti. Un meci muncit, o victorie meritata, sunt fericit. Puteam sa mai marcam goluri, dar nu mai conteaza acum. Grahovac este bine si incercam sa-l refacem pana sambata. Toti jucatorii au alergat enorm, au muncit foarte mult, nu doar Ciucur. El are insa meritul ca a marcat doua goluri foarte frumoase. Era important sa castigam aici, pe terenul unei echipe bune, dar acum mergem inainte, trebuie sa invingem Gazul, un meci de 6 puncte. Baietii stiau bine ce au de facut, Viitorul nu m-a surprins cu nimic. Viitorul a adus jucatori cu experienta, dar si noi am jucat cu Golubovici, un atacant pe care l-am adus in urma u doar patru zile. Sunt optimist, am incredere ca noi, cu multa munca, ne putem salva. Avem multi jucatori accidentati, Cretu, Braga, Badic, pe care incercam sa-i recuperam, dar cei care au intrat pe teren astazi, si-au facut foarte bine datoria".

CSMS Iasi: Grahovac ('8 Caparco) - Voicu, Plamada, Mihalache, Tiganasu - Enescu, Bole, Mitic, Ciucur - Onduku ('87 Bosoi), Golubovici ('90 Boiciuc). Antrenor: Nicolo Napoli
Viitorul: Buzbuchi - Cr. Manea, Mitrea, Putanu, Sava ('73 Gavra) - C. Munteanu ('46 Nicolita), Daminuta - Mitrita, Benzar, Tanase ('46 Henrique) - Bonilla. Antrenor: Gica Hagi.
Arbitri: Adrian Comanescu - Vasile Marinescu, Mihai Marica.