MINUNAT! Florin Mergea si Rohan Bopanna s-au calificat in semifinalele Turneului Campionilor!

18 Noiembrie 2015
513 Vizualizari | 0 Comentarii
Florin Mergea si Rohan Bopanna
Perechea Florin Mergea/Rohan Bopanna (România/India, nr. 8) s-a calificat în semifinalele Turneului Campionilor de la Londra, dupa ce a învins, marti, cu scorul de 6-3, 7-6 (5), cuplul Jamie Murray/John Peers (Marea Britanie/Australia), cap de serie numarul 4, în etapa a II-a a Grupei A. Dupa ce duminica au trecut de gemenii Bob si Mike Bryan, cu 6-4, 6-3, Mergea si Bopanna au acumulat a doua victorie în doua seturi si nu mai pot pierde calificarea în penultimul act al competitiei de la O2 Arena.

Ieri, învingatorii au avut în Rohan Bopanna un jucator într-o forma de exceptie, indianul servind si evoluând cu creativitate si precizie. Mai putin exact decât de obicei, Mergea si-a ajutat si el echipa în anumite momente, dar si-a pierdut serviciul în setul al doilea si la un punct din tie-break. Mergea si Bopanna au reusit break-ul în ghemul al doilea al primului set, la Peers, apoi au închis setul cu 6-3, dupa 30 de minute. Adversarii au servit mai bine în setul al doilea si au echilibrat jocul. Cu toate acestea, românul si indianul au rupt echilibrul pe serviciului fratelui mai mare al lui Andy Murray, preluând conducerea cu 4-3. Însa, perechea britanico-australiana a reusit rebreak-ul pe serviciul lui Mergea. Cele doua echipe si-au facut serviciul în continuare si setul secund a ajuns la tie-break. Primii care au obtinut un minibreak au fost Murray si Peers, pe serviciul lui Mergea, si s-au distantat la 4-2. Bopanna a jucat apoi extraordinar si adversarii nu au mai reusit decât un punct pâna la final. Scor final 6-3, 7-6 (5), dupa 75 de minute de joc.

Mergea si Bopanna, care si-au asigurat 400 de puncte ATP si un premiu total de 146.000 de dolari, vor juca, joi, în ultima etapa a Grupei A împotriva echipei italiene Simone Bolelli/Fabio Fognini, cap de serie numarul 5. Florin Mergea participa în premiera la Turneul Campionilor. Bopanna este pentru a treia oara la finala sezonului, iar în 2012 a pierdut în ultimul act, când era în echipa cu compatriotul sau Mahesh Bhupathi.

Tot aseara, s-a mai disputat meciul dintre Bob Bryan/Mike Bryan, principalii favoriti, si Simone Bolelli/Fabio Fognini.