MINUNAT! Nu e o gluma! CSMS Iasi este noul lider al Ligii I de fotbal - MEGA GALERIE FOTO

8 August 2015
1687 Vizualizari | 2 Comentarii
CSMS Iasi CFR Cluj
CSMS Iasi continua sa faca minuni in Liga I de fotbal. Dupa cinci meciuri, fotbalistii ieseni au urcat, macar pana in aceasta noapte, pe primul loc in clasamentul intern. Aseara, iesenii au invins CFR Cluj cu scorul de 2-1 si au adunat 10 puncte in ierarhia interna. Golubovici, din penalty, si Enescu au marcat cele doua goluri al iesenilor, pentru CFR punctand Larie, tot din penalty. Fosta campioana a Romaniei a terminat meciul cu 2 jucatori mai putin, Minca fiind eliminat, iar Guima parasind terenul de joc in minutul 80, accidentat.

Meciul din Copou a inceput furtunos si, in minutul 3, Bole a cazut in careul ardelenilor, dupa un contact cu Larie, dar arbitrul Popa l-a avertizat pe maghiarul din lotul CSMS, pentru simulare. Au urmat insa 17 minute, in care cele doua echipe nu s-au mai apropiat periculos de careurile adverse. Asta pana in minutul 20, cand Golubovic a primit o pasa perfecta pe culoar, a dat mingea pe langa portarul Minca, fiind faultat clar de acesta in careu. Prompt, arbitrul Catalin Popa a dictat corect penalty si eliminare pentru Minca. In poarta a intrat Traian Marc, fostul portar al Politehnicii Iasi, care nu a mai avut insa ce face la penalty-ul executat perfect de Golubovici si gazdele conduceau cu 1-0 din minutul 21. Clujenii au resimtit din plin socul si dupa un sut al lui Bole, peste poarta (minutul 27), Andrei Enescu a inscris cu un sut superb, din afara careului, fara vreo sansa pentru Marc. A fost al patrulea gol pentru Enescu, in Liga I si primul in acest sezon. Dupa pauza, antrenorul Francisc Dican a mutat foarte bine si i-a introdus in teren pe Voiculet si Guima, iar oaspetii au dominat teritorial jocul, chiar si cu un om mai putin. Chiar si asa, gazdele de la CSMS Iasi puteau inchide meciul in minutul 56 dupa o recuperare a lui Tiganasu in duel cu Larie. Jucatorul Iasiului a intrat in careu si a intors mingea pentru sutul lui Grigorie, insa acesta a reluat peste poarta din 6-7 metri. Finalul meciului a fost aprins de golul marcat de Larie din lovitura de la 11 metri, un penalty obtinut foarte usor de Guima in duel cu Mihalache. Jucatorul portughez a saltat mingea spectaculos peste aparatorul advers, dupa care a cazut usor in careul iesenilor. Gazdele au ratat o mare ocazie prin Golubovic in minutul 90, reluarea acestuia din prima fiind blocata in extremis de portarul Marc. CSMS Iasi a invins astfel CFR Cluj cu scorul de 2-1 si a urcat pe primul loc in clasamentul Ligii I de fotbal. Iesenii nu au prea mult timp de sarbatorit, pentru ca etapa viitoare, marti, CSMS joaca in etapa 6 a Ligii I de fotbal, in deplasare la FC Botosani, iar sambata, in Copou va urca Dinamo Bucuresti.

CSMS Iasi: Grahovac – Voicu, Mihalache, Frasinescu, Tiganasu – Mitici, Enescu – Viveiros (83 Ciuca), Grigorie (65 Cretu), Bole – Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.
CFR Cluj: Minca – Coelho, Larie, Tinc, Camora – Muresan, Petrucci – Lopes, Negrut (22 Marc), Paun (46 Voiculet) – Beleck (46 Guima). Antrenor: Francis Dican.
Arbitru: Catalin Popa

Reactii la finalul partidei

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: ”Am meritat aceasta victorie, chiar puteam castiga mai clar. Sunt multumit cum am jucat, am facut-o foarte bine, chiar daca dupa pauza nu am mai fost la fel de concentrati. Sunt puncte foarte bune, sunt fericit pentru baieti, dar campionatul este abia la inceput. Noi suntem echipa care ne putem porpune doar sa ne salvam de la retrogradare. E mai bine insa ca meci de meci, etapa de etapa sa muncim si sa adunam puncte. Nu avem niciun secret, e doar foarte multa munca, Suntem un grup unit, care am lucrat foarte bine si sezonul trecut. Urmeaza doua meciuri foarte grele, din 3 in 3 zile, dar deocamdata suntem fericiti pentru aceasta victorie”.

Francisc Dican
, antrenor CFR Cluj: ”La penalty si eliminare s-a rupt jocul, am cazut si am primit si golul 2. Dupa pauza, ne-am reasezat si am jucat exact ce trebuia sa jucam de la inceput. Iasul este o echipa foarte bine organizata si nu lasa adversarului spatii. Primele 5 etape am facut 8 puncte, dar mai avem mult de munca. Speram ca Guima sa nu se fi accidentat grav”.
Ionut Voicu, capitan CSMS Iasi: ”Este o victorie meritata de noi, chiar daca ei au jucat cu un om mai putin. Toata lumea lupta cu disperare pentru aceste puncte si noi am facut la fel. Fiecare punct pe care il luam in acest campionat este foarte important. E bine ca am castigat si noi o data cu CFR Cluj, pentru ca sezonul trecut am luat 7-8 goluri de la ei. Noi suntem foarte realisti. Nu ne uitam la primul loc, ci ne uitam doar la jocul nostru si la numarul de puncte. Etapa trecuta am luat bataie urat la Severin, dar noi suntem baieti de caracter si vom dovedi acest lucru. Nu facem nunta dupa victorii si nici inmormatare dupa infrangeri. Sper sa castigam la Botosani”.

Andrei Enescu, jucator CSMS Iasi: ”Dupa o prima repriza foarte buna, am intrat mai relaxati dupa pauza, dar cu atitudinea noastra din final nu aveam cum sa nu castigam. E o concurenta mare la noi la echipa, au venit jucatori buni la echipa si ma bucur ca am marcat. Sper ca acest gol sa-mi dea incredere si sa redevin titular la Iasi. Ne dorim sa adunam cat mai multe puncte. Este un campionat foarte greu si sa ne atingem oiectivul. Noi la fiecare meci vrem sa castigam, dar depinde numai de noi”.

ora 21.00, Steaua - Dinamo

Toate meciurile sunt televizate de Digi Sport, Look TV, Dolce Sport, iar derby-ul Steaua - Dinamo va fi transmis si de postul Antena 1.