Minunea continua la Medias! Gaz Metan a urcat pe locul 2 in Liga I dupa victoria cu Chiajna

28 Noiembrie 2016
1200 Vizualizari | 0 Comentarii
Nou-promovata Gaz Metan Medias continua sa fie surpriza placuta a Ligii I in acest sezon. Desi la inceput de sezon parea una dintre formatiile care se vor zbate in subsolul clasamentului, Mediasul lui Pustai a profitat din plin de forma de exceptie a albanezului Llullaku a ajuns pana pe locul 2 in ierarhia Ligii I, cu cateva runde inainte definalul anului. Dupa 17 etape scurse din prima parte a campionatului, echipa pregatita de Cristi Pustai ocupa locul secund in clasament si este la doar trei lungimi de liderul Steaua, care are un meci mai putin. Aceasta dupa ce Gaz Metan Medias a revenit, sambata, de la 0-1 si a invins-o pe Concordia Chiajna, cu 3-1, dupa trei reusite intr-un interval de doar 14 minute.

Oaspetii au jucat foarte bine timp de aproape o ora si au condus din minutul 26, prin golul lui Cristian Ciobanu, la prima sa reusita în Liga I. Echilibrul s-a rupt dupa eliminarea fundasului olandez Milano Koenders (Concordia, 57), Gaz Metan marcând de trei ori în mai putin de un sfert de ora, prin Mircea Axente (59, 72) si albanezul Azdren Llullaku (67). Gaz Metan a mai avut o bara, prin Aleksandar Susnjar (86).
Mediesenii sunt neînvinsi de zece etape, în care au înregistrat sase victorii si patru egaluri. Concordia are doar o victorie în ultimele sapte etape (cu Steaua), alaturi de doua egaluri si patru esecuri.

Tot sambata, Dinamo Bucuresti a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 2-1 (0-0), în deplasare, la Giurgiu, într-un meci din etapa a 17-a a Ligii 1 de fotbal. Dinamo a deschis scorul din penalty, prin francezul Eddy Harlem Gnohere (64), dupa un fault comis de Costin Lazar asupra lui Dan Nistor. Ilfovenii au egalat prin Adrian Balan (77), fostul jucator de la Dinamo II marcând dupa o minge respinsa de portarul Laurentiu Branescu.

Golul victoriei echipei antrenate de Ioan Andone a fost reusit de Dorin Rotariu (87), cu capul, din cornerul executat de Sergiu Hanca.
Dinamo, care venea dupa un esec acasa cu CFR Cluj (0-2), a obtinut a doua sa victorie consecutiva în deplasare. FC Voluntari câstigase în precedentele doua etape si are o singura victorie în ultimele cinci meciuri de acasa.