Moment istoric pentru fotbalul cipriot

8 Martie 2012
585 Vizualizari | 0 Comentarii
APOEL Nicosia

Ivan Jovanovic, antrenorul echipei APOEL Nicosia, a declarat miercuri seara, după calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, că trăieşte un ''moment mare pentru istoria clubului şi pentru fotbalul cipriot''.

''Este un moment mare pentru istoria clubului şi pentru fotbalul cipriot. Este un moment fantastic. Era un vis la care nu credeam că vom ajunge la începutul sezonului, dar cand crezi, iar jucătorii au crezut, pe un stadion cu o atmosferă excepţională, poţi reuşi'', a spus sarbul.

''Cum am spus la conferinţa de presă dinaintea meciului cu Lyon, am avut nevoie de mari eforturi pentru a ne califica. Cu cat avansam în meci, cu atat credeam mai mult în şansa noastră. Ce m-a mulţumit cel mai mult la jucători, e că în cele 120 de minute ale partidei au alergat pentru a recupera mingea. Au fost foarte puternici din punct de vedere mental. Chiar şi la loviturile de departajare, jucătorii sunt cei care s-au oferit să bată penalty-urile. Foarte important a fost şi faptul că am avut o organizare bună a jocului şi răbdare la nivel tactic'', a mai spus Jovanovic.

Formaţia cipriotă APOEL Nicosia a produs o mare surpriză miercuri seara prin calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins cu 4-3 la loviturile de departajare formaţia franceză Olympique Lyon, în manşa a doua a optimilor de finală, scorul fiind 1-0 (1-0, 1-0) după expirarea timpului regulamentar şi după prelungiri. După 1-0 pentru Lyon în tur, pe stadionul ''GSP'' din Nicosia gazdele au anulat repede avantajul francezilor, graţie golului marcat de brazilianul Gustavo Manduca (9).