Mourinho: “Era posibil si un egal cu APOEL”

28 Martie 2012
598 Vizualizari | 0 Comentarii
Jose Mourinho real

Jose Mourinho, antrenorul echipei Real Madrid, opina că în pofida unei victorii clare (3-0), înregistrată pe terenul lui APOEL Nicosia, în prima manşă a sferturilor Ligii Campionilor la fotbal, ciprioţii au ridicat multe probleme liderului din Spania.

Portughezul remarca după meci angajamentul ciprioţilor şi admitea că la un moment dat şi o remiză albă era bună. ''Sunt mulţumit de echipă, a făcut un meci serios, a dominat, în faţa unui adversar care ne-a pus probleme. Ne-au făcut multe dificultăţi cu organizarea lor tactică fantastică şi cu un mare spirit de echipă. Nu reuşeam să marcăm, dar pentru noi era important să nu primim gol, să fim mereu în control. Cand nu poţi caştiga, cel puţin nu trebuie să pierzi. Dacă am fi continuat de la 0-1 eram în dificultate. Un meci egal era foarte posibil pentru că ei erau foarte organizaţi'', a afirmat Mourinho.

''Visul lor european nu s-a încheiat, dar va fi foarte dificil pentru ei să ne bată cu 4-0 sau 4-1 pe Santiago Bernabeu. Acum, cand au cunoscut experienţe şi senzaţii puternice, le vor lipsi cand nu le vor mai avea. Acum cred că trebuie să se bată pentru a caştiga campionatul lor şi să revină la anul în Liga Campionilor'', a subliniat portughezul.

Ivan Jovanovic, antrenorul ciprioţilor, opina că scorul este justificat şi speră că Real Madrid va cuceri trofeul: ''Cred că scorul este justificat. Am reuşit să-i blocăm pană la un anumit moment din repriza secundă, cand ei şi-au accentuat presiunea. Apoi primul loc gol le-a uşurat lucrurile. Este evident că Real va fi în semifinale, iar eu personal cred că vor ajunge în finală şi sper ca ei să caştige trofeul''.